Nowotwory układu moczowo-płciowego u psów: co nowego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowotwory układu moczowo-płciowego u psów: co nowego?

Leczenie

W chwili rozpoznania raka wywodzącego się z układu moczowo-płciowego u psów choroba jest często zaawansowana. Dodatkowo naciekający wzrost guza na ścianę pęcherza oraz lokalizacja w okolicy trójkąta pęcherza uniemożliwiają resekcję chirurgiczną guza.

W literaturze opisano zabieg całkowitej resekcji pęcherza moczowego, aczkolwiek duża liczba powikłań pooperacyjnych, takich jak: rozejście się miejsc ureterostomii, odmiedniczkowe zapalenie nerek, skąpomocz, azotemia czy niedrożność moczowodu, uniemożliwiają rutynowe przeprowadzanie zabiegu.

W przypadku kiedy guz znajduje się poza trójkątem pęcherza, częściowa cystektomia może być rozważona. Należy upewnić się, że zmian nowotworowych nie obserwuje się w pozostałych częściach ściany pęcherza, a margines resekcji wyniesie minimum 1 cm. W jednym z badań opisano, że u 37 psów z nowotworami pochodzącymi z nabłonka przejściowego, u których wykonano częściową cystektomię i podano piroksykam, mediana przeżycia wynosiła 772 dni.

Przyczyną zgonu lub eutanazji u psów z nowotworami układu moczowego jest najczęściej całkowita niedrożność dróg moczowych. W takich przypadkach, jeśli właściciel nie decyduje się na eutanazję lub w czasie oczekiwania na wyniki badań, można zastosować dren cystostomijny w celu przywrócenia drożności dróg moczowych, a tym samym paliacji pacjenta. Częściej natomiast stosuje się specjalne stenty docewkowe. Ich zaletą jest brak komponentów zewnętrznych, które mogą być mechanicznie uszkadzane przez psa, również właściciel nie musi samodzielnie opróżniać pęcherza. Co więcej, można je zakładać z użyciem fluoroskopii, a więc bezinwazyjnie. Stent docewkowy powoduje przywrócenie drożności układu moczowego w > 90% przypadków. Najczęściej występujące powikłanie to nietrzymanie moczu występujące u około 1/3 pacjentów, o czym należy poinformować właściciela, szczególnie gdy rozważa się podanie psu cytostatyku.

Terapią z wyboru przy raku urotelialnym pęcherza nadal jest leczenie farmakol...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.