Nieinwazyjne metody terapii nowotworów gruczołu sutkowego u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nieinwazyjne metody terapii nowotworów gruczołu sutkowego u suk

Hormonoterapia

Hormonoterapia jest uzasadniona w przypadku nowotworów wymagających do swego wzrostu hormonów (20, 23, 26, 27). Wyróżnia się terapię ablacyjną i addycyjną. Ablacja to wyeliminowanie lub zmniejszenie stężenia danego czynnika hormonalnego bądź zmniejszenie jego efektu biologicznego poprzez blokowanie dostępu do receptorów. Terapia addycyjna polega na znacznym zwiększeniu stężenia określonego hormonu (24). Klasycznym przykładem ablacji jest owariektomia. U suk pełni ona funkcję czynnika zapobiegającego powstawaniu nowotworów (26, 27). Wpływ owariektomii na rozwój już powstałego guza jest niepewny (20, 26).

Ablację można również osiągnąć, wykorzystując fizyczne oddziaływanie promieniowania jonizującego lub dzięki związkom farmakologicznym (24). W przypadku nowotworów piersi u kobiet powszechnie stosowane są związki o działaniu antyestrogenowym, będące antagonistami odpowiednich receptorów. Przykładem jest tamoksifen – niesteroidowy, kompetycyjny antagonista receptorów estrogenowych, szeroko i z powodzeniem stosowany w hormonoterapii raka piersi u kobiet (24). Badano skuteczność tamoksyfenu w leczeniu guzów gruczołu sutkowego suk in vitro oraz, w ograniczonym stopniu, podjęto próby kliniczne, jednakże nie dostarczyły one jednoznacznych odpowiedzi. Ponadto stwierdzono szereg efektów ubocznych i obecnie terapia z użyciem tamoksyfenu u suk nie jest zalecana (11, 26).

Chemioterapia

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworów za pomocą naturalnych i syntetycznych leków cytostatycznych. Stosuje się ją głównie:

u pacjentów z guzami o znanej wrażliwości na chemioterapię;jako leczenie paliatywne (przedłużające życie) nowotworów nieoperacyjnych, układowych i przerzutów;jako leczenie adiuwantowe (wspomagające, pomocnicze) po chirurgicznym usunięciu lub radioterapii nowotworu w celu zapobieżenia wznowie, przerzutom oraz zapobiegające lub niszczące ewentualne mikroprzerzuty;jakko leczenie neoadiuwantowe (neopomocnicze), stosowane w celu przygotowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.