Chłoniak i białaczka z dużych ziarnistych limfocytów u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chłoniak i białaczka z dużych ziarnistych limfocytów u kotów

Chłoniak i białaczka z dużych ziarnistych limfocytów (LGL) to choroby nowotworowe dotyczące średnich i dużych limfocytów. Tego typu schorzenie limfoproliferacyjne występuje bardzo rzadko u kotów i jest ono odrębną formą zarówno chłoniaka pokarmowego, jak i przewlekłej białaczki limfatycznej. W większości przypadków są to chłoniaki, ze względu na fakt, że choroba w tych przypadkach nie wywodzi się ze szpiku kostnego. U około 10% kotów wraz z progresją choroby występuje zajęcie szpiku kostnego i wówczas dochodzi do białaczkowego obrazu krwi krążącej. Alternatywnie, choroba może wywodzić się bezpośrednio ze szpiku kostnego, wtedy ma formę białaczki (1-11, 16).

Charakterystyczną cytologiczną cechą dużych ziarnistych nowotworowych limfocytów jest obecność w cytoplazmie azurofilnych lub purpurowych ziarnistości, które występują zarówno w różnej ilości, jak i różnych wielkościach. Badania nad immunofenotypem komórek chłoniaka z dużych ziarnistych limfocytów wskazują na co najmniej dwie linie pochodzenia. Komórki mogą wywodzić się zarówno z linii limfocytów typu T lub z limfocytów nie-B nie-T, który to fenotyp odpowiada komórkom NK (natural killers). Ze względu na fakt, iż komórki nowotworowe powstają z różnych linii, mogą mieć dychotomiczny kliniczny przebieg i odpowiedź na leczenie. Podczas gdy chłoniaki z dużych ziarnistych nowotworowych limfocytów wydają się być powoli postępującym nowotworem u psów, u kotów ten typ chłoniaka postępuje bardzo szybko i pomimo leczenia chemioterapią, średni czas przeżycia ocenia się na 57 dni (1-11, 16).

Generalnie, chłoniaki z dużych ziarnistych limfocytów występują u kotów w średnim lub starszym wieku, przedział wiekowy od 2 do 16 lat i 8 miesięcy. Nowotwory te nie wydają się być związane z aktywnym zakażeniem retrowirusowym; w literaturze odnotowano pojedyncze przypadki, które były pozytywne FeLV, jeden kot był także pozytywny dla FIV. Do najczęściej zgłaszanych objawów klinicznych u kotów należą: spadek apetytu lub ano...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.