Wybrane choroby powiek u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane choroby powiek u małych zwierząt

Elektroliza, Elektrokauteryzacja

To podobne do siebie metody, podczas których w znieczuleniu za pomocą cienkiego drucika wprowadzanego do mieszka rzęsowego dokonuje się ablacji rzęs. Jest to metoda skuteczna w przypadku pojedynczych nieprawidłowo rosnących rzęs, lecz wykonanie zabiegu jest żmudne, a w celu uzyskania satysfakcjonujących wyników często niezbędne są wielokrotne powtórzenia. Problem stanowi również następujące z czasem znaczne bliznowacenie brzegu powieki.

Leczenie chirurgiczne rzęs ektopowych

Prawie zawsze przynosi korzystne efekty. U pacjenta w znieczuleniu ogólnym wywija się powiekę i przytrzymuje ją kleszczykami kątowymi. Usunięcia rzęsy dokonuje się wraz z mieszkiem włosowym.

Rokowanie u pacjentów z zaburzeniami związanymi z rzęsami jest najczęściej bardzo dobre, pod warunkiem prawidłowego rozpoznania. Decydując o zabiegu usunięcia rzęs, lekarz okulista powinien wykluczyć inne zaburzenia, które potencjalnie mogą być przyczyną zaobserwowanych wcześniej objawów. Bardzo często pacjenci są kwalifikowani do zabiegu usunięcia rzęs, który jest im niepotrzebny, a konsekwencje po zabiegu mogą być poważne.

Entropium (entropion)

Entropium to określenie patologii powiek polegające na wywinięciu się brzegów powiek w kierunku gałki ocznej. Najczęściej dotyczy powieki dolnej, jednakże może występować na powiece górnej lub na obu. Nieprawidłowość ta jest najczęściej obserwowana na obu oczach, sporadycznie występuje jednostronnie. Wada ta dotyczy głównie psów rasowych i ujawnia się już w młodym wieku, czasami nawet w 3. tygodniu życia tuż po otwarciu szpary powiekowej. Może być wynikiem nieprawidłowości w budowie związanej z rasą, spastyczne na skutek patologicznego zbliznowacenia lub w wyniku zmiany położenia gałki ocznej.

Obszar objęty podwinięciem bywa różny, a tym samym objawy kliniczne ulegają różnemu nasileniu. W trudnych przypadkach entropium zajmuje całą powierzchnię brzegu powieki. W zależności od typu rasy psów (u kotów wada ta...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2797 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy