Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów i kotów. Część II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów i kotów. Część II

Przygotowanie do zabiegu

Jeżeli pacjent wraz z opiekunem pozytywnie przeszli przez całą procedurę kwalifikacji, zwierzę może zostać przygotowane do zabiegu. Postępowanie przedoperacyjne ma za zadanie opanowanie LIU, nawet jeżeli te jest na tyle niewielkie, że podczas badania nie obserwuje się żadnych nieprawidłowości. Protokołów postępowania jest kilka i zależą one od operatora zabiegu. W przychodniach autorów leczenie jest wdrażane na 5 dni przed zabiegiem. Rozpoczyna się wtedy terapię miejscową niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi oraz antybiotykiem, wdrażane jest również leczenie ogólnoustrojowe – antybiotyk oraz niesterydowe leki przeciwzapalne. W dniu zabiegu jest dołączany lek rozszerzający źrenicę, aby otrzymać jej odpowiednie rozwarcie podczas fakoemulsyfikacji.

Zabieg

Zabieg fakoemulsyfikacji można wykonać obustronnie lub usunąć zmętniałą soczewkę z jednego oka. W przypadku zabiegu obuocznego obniżają się koszty zabiegu w porównaniu do dwóch oddzielnych procedur. Zwierzę nie jest znieczulane dwukrotnie, a opieka okołozabiegowa przebiega równocześnie dla oka prawego i lewego. Niestety, w przypadku komplikacji koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie.

W momencie operacji jednego oka i w razie wystąpienia powikłań operator, operując po czasie drugie oko, wie już, czego może się spodziewać w przypadku danego pacjenta. Dodatkowo przywrócenie wzroku w jednym z oczu u większości zwierząt w zupełności wystarcza do prawidłowego funkcjonowania. Nie powinno to jednak zwalniać z kontroli oka drugiego pod kątem LIU oraz innych konsekwencji zmienionej soczewki.

Kwestią dyskusji jest także to, kiedy operować zaćmę. Operacja we wczesnym stadium minimalizuje ryzyko komplikacji związanej z zapaleniem błony naczyniowej, jednak na każdym etapie dojrzałości zaćmy zabieg jest obwarowany wieloma komplikacjami, które mogą sprawić, że zwierzę przedwcześnie całkowicie straci wzrok. Operacja w zaawansowanym stadium zaćmy może nieść ze sobą szereg komplikacji związanych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.