Usunięcie krwistka przedniej komory oka przy użyciu fakoemulsyfikatora - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Usunięcie krwistka przedniej komory oka przy użyciu fakoemulsyfikatora

Zastosowanie fakoemulsyfikatora 

Fakoemulsyfikator jako urządzenie medyczne stosowany jest w okulistyce głównie do operacji usunięcia naturalnie zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i mikromanipulacji w przedniej komorze oka (7). Urządzenie to, rozszerzone o moduł witrektomu, umożliwia mikromanipulacje w komorze ciała szklistego.

Zabieg operacyjny zaćmy można wykonać dwoma alternatywnymi sposobami. Pierwsza metoda to emulsyfikacja płynowa soczewki, stosowana w przypadkach zaćmy miękkiej (początkowej). Podczas tego zabiegu do rozbicia naturalnej soczewki oka wykorzystywana jest energia fali strumienia płynu z jednoczesną aspiracją rozdrobnionej soczewki oraz stabilizacją ciśnienia przedniej komory oka. Druga metoda to zabieg fakoemulsyfikacji stosowany w przypadku zaćmy twardej (dojrzałej), występującej w późniejszym stadium zaawansowania choroby. Polega on na użyciu energii ultradźwięków do rozbicia naturalnej soczewki oka z jednoczesnym odessaniem jej rozdrobnionych mas oraz stabilizacją ciśnienia przedniej komory oka. Fakoemulsyfikator posiada precyzyjnie sterowany pedałem nożnym system podaży płynu irygacyjnego (BSS, BSS+, Solutio Ringeri) (15).

Ciśnienie w komorze przedniej oka podczas zabiegu jest regulowane grawitacyjnie i zależy od wysokości uniesienia pojemnika z płynem. Użyty podczas niżej opisanego zabiegu fakoemulsyfikator Megatron S3 firmy Geuder działa w systemie dwóch efektów pompy perystaltycznej: liniowym (ciecz w elastycznym przewodzie jest przepychana za pomocą toczących się rolek) oraz efektu Venturiego. Aparat ten nie posiada pompy Venturiego (wytwarzającej podciśnienie dzięki dyszy Venturiego, wykorzystującej zjawisko powstawania podciśnienia przy przepływie cieczy z rurki o mniejszej średnicy do rurki o większej średnicy), natomiast umożliwia uzyskanie wyżej opisanego działania przy użyciu pompy perystaltycznej, tworząc tzw. efekt Venturiego. Efekt ten polega na szybkim działaniu pompy perystaltycznej w celu uzyskania...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.