Martwak rogówki u kotów – najczęściej zadawane pytania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Martwak rogówki u kotów – najczęściej zadawane pytania

Czy herpeswirus koci jest głównym czynnikiem etiologicznym?

Stwierdzono zależność pomiędzy powstaniem martwaka a przewlekłym mechanicznym drażnieniem rogówki, jakie ma miejsce u kotów z entropium, trichasis (przy entropium kąta przyśrodkowego oka) czy lagophthalmos. U chorych osobników dochodzi do obniżenia poziomu fazy lipidowej w filmie łzowym. Prawdopodobnie głównym predysponującym czynnikiem jest przewlekłe wrzodziejące zapalenie rogówki. Do czynników jatrogennych należy miejscowe stosowanie kropli zawierających sterydy oraz zastosowanie keratotomii kratkowej w leczeniu nawracającego ubytku nabłonka przedniego rogówki (8, 10).

W literaturze zakażenie herpeswirusem kocim (FHV) wymieniane jest jako zasadniczy czynnik wywołujący martwaka rogówki. Jednak niepodważalny związek pomiędzy sekwestracją rogówki a FHV nie został udowodniony. W badaniu J. Stiles reakcja łańcuchowa polimerazy była dodatnia w 27 z 50 (54%) próbek spojówek od kotów z zapaleniem spojówek i 6 z 50 (12%) próbek od klinicznie prawidłowych kotów.

Różnica w wynikach między kotami z zapaleniem spojówek a klinicznie prawidłowymi kotami była istotna statystycznie. Reakcja łańcuchowa polimerazy była dodatnia w przypadku 5 z 28 (18%) próbek rogówki kotów z sekwestrami i 6 z 13 (46%) kotów normalnych klinicznie. Rozkład wyników pozytywnych między klinicznie prawidłowymi kotami i kotami z sekwestrami nie był istotny.

Koty z zapaleniem spojówek miały większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku PCR niż koty normalne klinicznie, co sugeruje, że FHV-1 był związany ze stanem chorobowym.

DNA herpeswirusa nie zostało wykryte w większości badanych rogówek kotów z sekwestrami. Ponieważ FHV nie jest wyrywany u wszystkich chorych, nie jest uważany za jedyny czynnik wywołujący chorobę (11). U predysponowanych ras większą rolę odgrywają uwarunkowania anatomiczne, tj. szeroka szpara powiekowa i płytkie osadzenie gałki ocznej w oczodole. Skutkuje to niedomykalnością powiek i niedostateczną ochro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.