Okiem behawiorysty – ból u zwierząt. Jak rozpoznawać ciche sygnały cierpienia u naszych pacjentów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Okiem behawiorysty – ból u zwierząt. Jak rozpoznawać ciche sygnały cierpienia u naszych pacjentów

Rozpoznawanie bólu u kota

Objawy bólu ostrego u kota to:

postawa: skulona pozycja, grzbiet wygięty łukowato, ogon dociśnięty do ciała, głowa poniżej linii grzbietu,stężała mimika – zmrużone oczy, cofnięta żuchwa, uszy rozłożone na boki,brak naturalnych zachowań, takich jak wylizywanie futra, wchodzenie do kuwety,zmiana zachowania – unikanie kontaktu, agresja,nieruchomość,wokalizacja, gdy kot jest sam w pomieszczeniu.

Podobnie jak w przypadku psów, w ocenie oznak bólu niezwykle pomocny jest kwestionariusz oceny behawioralnej bólu (ang. Glasgow Feline Composite Measure Pain Scale: CMPS – Feline) (algorytm 2).

Ból chroniczny u psów i kotów

Ocena bólu chronicznego jest znacząco trudniejsza z uwagi na bardziej subtelne zmiany w zachowaniu oraz stopniowe narastanie zmian zachowania.

Zmiany w zachowaniu psa mogące świadczyć o bólu chronicznym to:

nadmierne reakcje spowodowane irytacją,okresowe zmiany temperamentu, np. dobre zachowania rano, gorsze wieczorem,występowanie zachowań nietypowych dla psa, które wcześniej nie miały miejsca, np. niechęć do kontaktów z psami, mimo że wcześniej pies często wchodził z psami w interakcje,wystąpienie zachowań agresywnych u dotychczas łagodnego psa,brak sekwencji agresji, pies kłapie zębami lub gryzie bez uprzedzenia,zmiana zachowania w ciągu nocy, np.: krążenie, częste wstawanie i kładzenie się, popiskiwanie, wzdychanie,szukanie odosobnienia, unikanie kontaktu,podnoszenie zawsze tej samej kończyny lub zaprzestanie podnoszenia kończyny przy oddawaniu moczu,niechęć do ruchu, do wchodzenia lub schodzenia po schodach, do wskakiwania na fotel lub zeskakiwania z niego,trudności w zmianie pozycji z leżącej na stojącą lub odwrotnie,nietypowe ruchy, pozycje, np. siadanie bokiem z przełożonymi na jedną stronę lub wyprostowanymi kończynami,ograniczenie zachowań z etogramu, np. niechęć do: zabawy, eksploracji terenu, węszenia i schylania głowy,wycofanie i depresja,nadmierne wylizywanie lub wygryzanie części ciała,zjadani...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.