Nietypowa dermatofitoza (pokrzywka barwnikowa) u kota rasy sfinks - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowa dermatofitoza (pokrzywka barwnikowa) u kota rasy sfinks

Leczenie

Zwierzęciu podano 3-krotnie szczepionkę Biocan M oraz przez okres 4 tygodni itrakonazol w dawce 10 mg/kg m.c. Ponadto zastosowano kąpiel w szamponie z mikonazolem i chlorheksydyną (2 kąpiele w tygodniu). Po 2 miesiącach leczenia doszło do całkowitego ustąpienia zmian.

Omówienie

Zaprezentowany przypadek pokazuje, jak bardzo zróżnicowany może być obraz kliniczny dermatofitoz. Objawy kliniczne u przedstawionego zwierzęcia mogły sugerować zakażenie bakteryjne lub chorobę tła immunologicznego. Nietypowy obraz kliniczny choroby należy przypisać uwarunkowaniom rasowym, u kotów bezwłosych nie możemy zaobserwować typowych objawów w postaci wyłysień w związku z brakiem włosa na większości powierzchni ciała. Istotne jest przeprowadzenie całego ciągu badań dodatkowych, ponieważ poniechanie przykładowo badania w świetle lampy Wooda mogło powodować postawienie nieprawidłowego rozpoznania choroby immunologicznej (za czym dodatkowo przemawiała obecność komórek akantolitycznych i licznych eozynofilów w badaniu cytologicznym) lub zakażenia bakteryjnego. Jak wspomniano wcześniej, fluorescencja widoczna była jedynie w miejscach występowania zmian w postaci plamek, grudek i krost, brak jej było w miejscu wstępowania zmiany o typowym wyglądzie grzybicy. Sugeruje to, że zmiana ta powstała później niż zmiany na pozostałych okolicach ciała. W przypadku zakażenia M. canis za fluorescencję w świetle ultrafioletowym odpowiadają metabolity grzyba (metabolity tryptofanu), stąd na początku choroby fluorescencja nie jest obecna (1). Przedstawiony obraz kliniczny przypomina pożywkę barwnikową – chorobę typową dla kotów bezwłosych lub z hipotrichozą, jak rasy devon rex oraz sfinks (7, 17 23). Pokrzywka barwnikowa prawdopodobnie ma uwarunkowania genetyczne. Przemawia za tym opisanie jej przypadków u dwóch ras kotów (wymienionych powyżej) oraz często występuje u osobników ze sobą spokrewnionych. Rozwija się jako następstwo proliferacji mastocytów i jest prawdopodobnie związana ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.