Nietolerancja pokarmowa – charakterystyka – przyczyny – ocena ryzyka in vitro - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietolerancja pokarmowa – charakterystyka – przyczyny – ocena ryzyka in vitro

Winogrona i ich pochodne

Wśród szkodliwych dla psów są winogrona i ich pochodne – rodzynki. Mogą powodować poważne uszkodzenie nerek, prowadzące nawet do śmierci. Nie udało się do tej pory wykryć konkretnego związku mającego działanie toksyczne. Uważa się, że przyczynę może stanowić nefrotoksyna lub wstrząs anafilaktyczny powodujący zaburzenia czynności nerek.

Ekstrakt z winogron nie jest uważany za groźny – aby doszło do zatrucia, winogrona lub rodzynki muszą zostać zjedzone w całości. Najniższa toksyczna dawka, jaką zanotowano to 2,8 g rodzynek i 19,6 g winogron na kg masy ciała psa. Nasilenie objawów nie wydaje się być zależne od dawki (5). Nawet w przypadku psa o masie 40 kg ryzykowne może być zjedzenie jedynie 120 g rodzynek. Aktualnie uważa się, że problem dotyczy jedynie psów – podatność innych gatunków zwierząt nie jest znana.

U psów, u których doszło do zatrucia, występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, po których rozwija się ostra niewydolność nerek. Początkowymi objawami zatrucia są wymioty, po których następują: apatia, brak apetytu, biegunka.

U większości psów powyższe objawy występują w ciągu pierwszych 24 godzin po spożyciu toksycznego dla nich „smakołyku”. Leczenie polega wówczas na wywołaniu u psa wymiotów oraz płukaniu żołądka, a następnie podawaniu mu węgla aktywowanego w celu zapobieżenia wchłonięciu substancji toksycznej. Płynoterapia jest niezbędna w celu zwiększenia przeżywalności (min. dwie doby).

U wielu psów po spożyciu rodzynek lub winogron nie dochodzi do ostrej niewydolności nerek. Należy pamiętać, że jednemu psu nie zaszkodzi zjedzenie większej ilości tych owoców, a u innego nawet mała garść może spowodować zejście śmiertelne. Nie można ryzykować i nie powinno się w ogóle podawać psom tych owoców. Zagrożenie stwarzają także ciastka i inne wypieki zawierające rodzynki.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.