Niesterydowe leki przeciwzapalne – nowe i stare substancje. Działanie i stosowanie u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesterydowe leki przeciwzapalne – nowe i stare substancje. Działanie i stosowanie u psów i kotów

Niesterydowe leki przeciwzapalne są jedną z grup leków, które w medycynie weterynaryjnej wykorzystuje się do zapobiegania i zwalczania bólu. Artykuł ten ma za zadanie przedstawić wybrane substancje z wymienionej grupy, które są stosowane w codziennej praktyce zarówno do leczenia bólu doraźnego, jak i przewlekłego, z uwzględnieniem leków nowej generacji, a także niektórych technik i innych substancji, które warto wziąć pod uwagę w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej.

Zastosowanie

Niesterydowe leki przeciwzapalne stosuje się w przypadku:

chorób i schorzeń przebiegających ze stanem zapalnym,różnego rodzaju bólu lub zespołów bólowych − zapalnego, ostrego, przewlekłego, neuropatycznego, przebijającego, nowotworowego,analgezji z wyprzedzeniem i prewencji rozwoju bólu.

W różnych badaniach wykazano, że niesterydowe leki przeciwzapalne, a w szczególności te o większej selektywności względem cyklooksygenazy-2, mogą odgrywać pewną rolę w terapii niektórych chorób nowotworowych. Enzym ten wykryto w wielu nowotworach, a jego zwiększenie powoduje wysokie stężenie prostaglandyn (30).

Analgezja z wyprzedzeniem

Obecnie uważa się, że podanie leku niesterydowego przeciwzapalnego przed wystąpieniem stanu zapalnego spowodowanego uszkodzeniem tkanek w czasie ingerencji chirurgicznej jest optymalne i przynosi pacjentowi korzyści (oczywiście przy braku przeciwwskazań). Celem wcześniejszego podania leku, a dokładniej przed pełnym powrotem pacjenta do świadomości po operacji, jest pełne rozwinięcie się działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, co przekłada się na zmniejszony napływ bodźców nocyceptywnych z tkanki objętej „uszkodzeniem” do centralnego układu nerwowego w okresie pooperacyjnym (20). Zastosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem może być efektywniejsze w leczeniu bólu niż zastosowanie niektórych opioidów podawanych po zabiegu operacyjnym (29).

Istnieją badania, w których znajdują się dosyć kontrower...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.