Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie

Kwasy omega-3 występują m.in. w olejach roślinnych (lniany, konopny), nasionach chia i siemieniu lnianym. Jednak produkty te zawierają jedynie kwas α-linolenowy i nie dostarczają do organizmu kwasu eikozapentaenowego oraz dokozahekasenowego. Naturalnym źródłem tych kwasów tłuszczowych są przede wszystkim tłuste ryby morskie. Różnią się one między sobą zawartością EPA i DHA, a jest to związane z ich stanem fizjologicznym, gatunkiem oraz porą i miejscem połowu. Ryby z akwenów ciepłych charakteryzuje wyższy poziom DHA, natomiast z zimnych – wyższy poziom EPA (5).

Jako uzupełnienie tych kwasów tłuszczowych można wykorzystać również gotowe suplementy w postaci olejów wytwarzanych z małych ryb morskich (głównie rodziny: sardelowate, śledziowate, makrelowate) lub kryla (występuje też w formie mączki). Olej z kryla wyróżnia się zawartością astaksantyny, czyli jednego z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, oraz wysoką biodostępnością (1). Wśród rybnych suplementów dla psów i kotów można również znaleźć tran z wątroby dorsza. Zawiera on pewne ilości EPA i DHA, jednak jest także bogaty w witaminę A i witaminę D. W produktach dostępnych obecnie na rynku zawartość witaminy A wynosi średnio 100 000 IU/100 g, natomiast witaminy D 12 500 IU/100 g. Dość łatwo doprowadzić więc do przedawkowania tych witamin, zwłaszcza jeśli opiekun nie uwzględnia dodatkowych składników w dziennej dawce pokarmowej zwierzęcia.

Hiperwitaminoza A prowadzi do zaburzenia metabolizmu kości, pogorszenia stanu skóry i okrywy włosowej, a u młodych osobników do zahamowania wzrostu (16). Zbyt duża podaż witaminy A w diecie suk i kotek ciężarnych może wpłynąć na wystąpienie zaburzeń rozwojowych u ich potomstwa (3, 7).

Równie niebezpieczny jest nadmiar witaminy D. Może on skutkować zwapnieniem tkanek miękkich, spowolnieniem tempa wzrostu, a także hiperkalcemią (9). Dlatego też w celu suplementacji EPA i DHA najlepiej wybierać olej omega-3 (z małych ryb morskich) lub olej z kryla. Natomiast...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.