Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki

RegMag+ to projekt innowacyjny, dotychczas serum pozyskiwano w warunkach laboratoryjnych. Jakie możliwości otworzy on przed lekarzami weterynarii i jakim pacjentom będą mogli dzięki niemu pomóc?

Modulując czas inkubacji krwi w aktywatorze, możliwe jest uzyskanie preparatu charakteryzującego się zmienną kompozycją (ilościową i jakościową) czynników wzrostu. Na podstawie tych różnic, opracowane zostaną spersonalizowane preparaty PRP/PRF przeznaczone do następujących zastosowań: (I) dermatologia (Dermatic+), (II) schorzenia stawów, ścięgien i więzadeł (Ortophedic+), (III) stomatologia (Dental+). Niewielkie rozmiary urządzenia i szybki czas przygotowania preparatu będą umożliwiały jego stosowanie nie tylko w gabinecie, ale i w terenie.

Urządzenie będzie mogło być sterowane i monitorowane z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Zapotrzebowanie na technologię umożliwiającą otrzymywanie PRP przeznaczonego do różnych zastosowań klinicznych, w obrębie jednego systemu, charakteryzujących się kontrolowanym składem jest duże, bowiem pozwala na poszerzenie zakresu oferowanych usług przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów zakupionej aparatury. Ważnym aspektem jest także możliwość przyszłej aktualizacji urządzenia i wzbogacenia jego funkcji o przygotowywanie preparatów przeznaczonych dla innych gatunków zwierząt domowych.

W ramach projektu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zespół UPWr pod Pani przewodnictwem zdobył z końcem 2021 r. spore dofinansowanie. Jakie możliwości otwiera przed Państwem taki zastrzyk gotówki?

Przede wszystkim, podjęcie prac związanych z realizacją projektu przyczyni się do powstania interdyscyplinarnego i międzyinstytucjonalnego zespołu badawczego o wysokim potencjale naukowym. Pionierski charakter badań gwarantuje też rozwój kadry naukowej, zwiększając kompetencje i rozpoznawalność w środowisku naukowym poszczególnych członków zespołu. Nadmienić należy, że realizacja niniejszego projektu pozwoli nabyć zespołowi składającemu się z biologów, lekarzy weterynarii, chemików, fizyków i inżynierów nowych kompetencji, interdyscyplinarnego sposobu prowadzenia badań i holistycznej interpretacji uzyskanych wyników.

Obecnie trwają badania przedkliniczne i kliniczne, które potwierdzą bezpieczeństwo terapii. Jak Pani przewiduje, kiedy inteligentny system do wytwarzana serum regeneracyjnego wejdzie do użytku i będzie dostępny dla zainteresowanych nim lekarzy weterynarii?

Na realizację projektu i potwierdzenie skuteczności systemu mamy trzy lata, więc na rynku pojawi się on dopiero po upływie tego czasu. Ten zależny jest też od długości samej procedury rejestracyjnej. Dlatego na RegMag+ musimy jeszcze chwilkę poczekać, proszę o cierpliwość, bo warto.

Jak rozminęło Panią jako naukowca członkostwo w Wiodącym Zespole Badawczym Reg Med Lab?

Wiodące Zespoły Badawcze (WZB) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to przede wszystkim dodatkowe wsparcie finansowe na prowadzenie badań naukowych. To dzięki niemu udało się przeprowadzić badania wstępne dotyczące systemu RegMag+ czy nawiązać współpracę naukowo-badawczą z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. WZB to także podnoszenie kompetencji – z przyznanych mi środków sfinansowałam m.in. udział w szkoleniach dotyczących zarządzania zespołem i projektami, które były brane pod uwagę w procedurze konkursowej i z pewnością pomogły w zdobyciu „Lidera”.

To nie pierwsze badania, którymi Pani kieruje. Wcześniej był m.in. projekt Preludium 14, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Czego dotyczyły badania prowadzone w jego ramach?

Projekt Preludium 14 był kontynuacją naszych wcześniejszych badań nad mezenchymalnymi komórkami macierzystymi izolowanymi z tkanki tłuszczowej (ang. Adipose derived stem cells, ASC) koni cierpiących na syndrom metaboliczny. Wykazaliśmy, że choroba upośledza ich właściwości cytobiologiczne a tym samym zmniejsza potencjał regeneracyjny ograniczając efektywność terapii. Okazuje się, że komórki te w systemie autologicznym mogłyby nie wywołać spodziewanych rezultatów, t.j. łagodzenia insulinooporności i stanu zapalnego.

W ramach Preludium 14 poszukiwaliśmy metod rozwiązania tego problemu, a więc przywrócenia komórkom dobroczynnych właściwości przed ich zastosowaniem klinicznym. Wykazaliśmy, że za obniżoną jakość tychże komórek w dużej mierze odpowiadają upośledzone metabolicznie mitochondria. Dlatego, postanowiliśmy te uszkodzone organella zamienić ich funkcjonalnymi odpowiednikami izolowanymi z komórek ASC od koni zdrowych. Opracowaliśmy skuteczną metodę transferu mitochondriów do komórek, dzięki czemu degeneracyjne zmiany cofnęły się a te mogły być z powodzeniem stosowane jako narzędzie terapeutyczne. Odmłodzenie komórek z wykorzystaniem transferu mitochondriów jest przedmiotem naszych kolejnych badań. Wierzymy bowiem, że tzw. mitoterapie mają szansę zrewolucjonizować medycynę zarówno ludzką jak i weterynaryjną.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.