Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nauka jest kobietą! – wywiadu udzieliła dr Katarzyna Kornicka-Garbowska #vetpress #kobietynauki

Katarzyna Kornicka-Garbowska
fot. dzięki uprzejmości K. Kornicka-Garbowska
Siłą i przyszłością nauki są kobiety, które nie boją się wierzyć w siebie, przełamywać stereotypów i rozbijać szklanych sufitów! Wśród nich jest dr Katarzyna Kornicka-Garbowska adiunktka Katedry Biologii Eksperymentalnej i członkini w Wiodącym Zespole Badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która bada pionierską terapię medycyny regeneracyjnej, chcąc zwiększyć jej dostępność dla medycyny weterynaryjnej i zwierzęcych pacjentów.
Urządzenie, nad którym pracuje badaczka umożliwi sterowanie całym procesem z poziomu aplikacji mobilnej. Twórczyni systemu RegMag+ przewodzi zespołowi składającemu się z biologów, lekarzy weterynarii, chemików, fizyków i inżynierów nowych kompetencji, którzy będą pracowali na wspólny sukces tego projektu.

Osocze bogatopłytkowe jest szansą na szybszą regenerację u pacjentów m.in. z uszkodzeniami skóry, o ile medycyny ludzka wykorzystuje PRP dość często, to dla weterynarii to wciąż raczej produkt niszowy. Dlaczego w medycynie weterynaryjnej ten lek biologiczny jest wykorzystywany dużo rzadziej?

Medycyna regencyjna i jej osiągnięcia już od kilkunastu lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno pacjentów jak i klinicystów. Ze względu na bezpieczeństwo i stosunkowo prostą procedurę przygotowania preparaty PRP/PRF stosuje się już rutynowo w medycynie estetycznej czy ortopedii. Na tą chwilę, rynek PRP zdominowany jest przez preparaty przeznaczone dla ludzi. W weterynarii cieszy się dużo mniejszym powodzeniem. Dlaczego? Lekarze weterynarii mają obawy przed stosowaniem systemów PRP przeznaczonych dla ludzi u zwierząt, zastanawiają się czy będą one działać „prawidłowo”. Odstręcza też nie do końca jasna procedura jego przygotowania, jej ewentualne modyfikacje w zależności od gatunku zwierzęcia, niezbędny sprzęt czyli konieczne zaplecze laboratoryjne, brak mobilności i automatyzacji czy sam czas wymagany do jego otrzymania.

Co więcej, zestawy i technologie do przygotowania PRP/PRF od wielu już lat bazują na podobnych schematach, opracowanych kilkadziesiąt lat temu. Stąd rodzi się potrzeba ulepszenia technik PRP/PRF, a nasz projekt wychodzi jej naprzeciw. Proponujemy zwiększenie efektywności terapeutycznej PRP/PRF poprzez unikatowy sposób aktywacji płytek krwi i opracowanie systemu umożliwiającego przeprowadzanie spersonalizowanych, celowanych terapii. Nikt wcześniej nie podjął się opracowania metody pozyskiwania i wzbogacania PRP/PRF skrojonego na miarę potrzeb pacjenta. Badania i stworzenie wspomnianego układu stanowi nowość nie tylko w ujęciu krajowym, ale i międzynarodowym.

Dostępne na rynku systemy do PRP opierają się na natychmiastowym odwirowaniu pobranej krwi. Główną innowacją sytemu RegMag+ będzie jej wcześniejsze traktowanie czynnikami fizycznymi w celu aktywacji obecnych w niej komórek i zwiększonej sekrecji czynników wzrostu. Specyficzna budowa urządzenia umożliwi obsługę trzech programów, dopasowanych do potrzeby klinicznej pacjenta. Na rynku nie ma obecnie tego typu urządzeń.

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.