Naturalne źródła wybranych przeciwutleniaczy stosowanych jako suplementy diety u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Naturalne źródła wybranych przeciwutleniaczy stosowanych jako suplementy diety u psów

Wybrane naturalne źródła antyoksydantów oraz ich wykorzystanie praktyczne

Jednym z ciekawszych antyoksydantów ostatnich lat jest kurkumina, bardzo silny przeciwutleniacz należący do grupy polifenoli. Jej głównym źródłem jest suszony korzeń ostryżu długiego, Curcuma longa. Kurkumina, określana jako „ziołowa aspiryna” czy „ziołowy kortyzon”, jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej do łagodzenia stanów zapalnych, leczenia chorób zakaźnych i autoimmunologicznych (13). Kurkumina znacząco zmniejsza peroksydację lipidów, reguluje enzymy przeciwutleniające i „zmiatacze wolnych rodników”, a w reakcjach redoks działa jako donor elektronów. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, co w połączeniu z funkcją antyoksydacyjną jest wykorzystywane we wspomaganiu terapii wielu chorób, między innymi: przewodu pokarmowego (wątroby i trzustki), skóry, stawów, układu nerwowego czy nowotworów.

Kurkuminę stosuje się również w modelu antyoksydacyjnego wsparcia leczenia chorób o podłożu degeneracyjnym, których etiopatogenezę upatruje się w uszkadzającym działaniu wolnych rodników. Dość szeroko opisywane jest jej wykorzystanie w medycynie człowieka w terapii chorób Alzheimera, Parkinsona, a nawet depresji (22). Największe zalety kurkuminy to jej dobra tolerancja przez organizm oraz nietoksyczność. Natomiast głównym ograniczeniem jest jej słaba biodostępność, wynikająca z niskiej rozpuszczalności w wodzie, słabej stabilności, szybkiego efektu przejścia oraz metabolizowania w wątrobie. Kurkuminoidy są też stosunkowo szybko wydalane z organizmu, głównie z kałem. Szacuje się, że ok. 1% substancji czynnych przechodzi do krwioobiegu.

W związku z powyższym podjęto szereg badań mających na celu zwiększenie jej biodostępności. Podgrzanie roztworu zawierającego kurkuminę 12-krotnie zwiększa jej biodostępność, podobnie jak spożywanie jej w połączeniu z tłuszczami (w szczególności z olejem kokosowym) lub pieprzem (piperyna). W farmacji korzysta się z praktycznych połączeń kurkum...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.