Postępowanie w ostrej hiperkaliemii u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie w ostrej hiperkaliemii u małych zwierząt

Kiedy rozpocząć leczenie hiperkaliemii?

Poniżej przedstawiono proponowane protokoły postępowania w zależności od stopnia zaawansowania hiperkaliemii i nasilenia jej objawów klinicznych (1, 3, 5).

Hiperkaliemia zagrażająca życiu (K+ >8 mEq/l) z silną niemiarowością serca

Wymaga podjęcia natychmiastowej terapii. Oprócz leczenia przyczynowego niezbędne jest szybkie zwalczanie jej działania kardiotoksycznego.

Zaprzestań podawania wszystkich leków mogących prowadzić do hiperkaliemii (tab. 1, s. 63).Uzyskaj dostęp dożylny (wenflon) i oznacz poziom glukozy w surowicy.Podaj dożylnie krystaloidy.WAŻNE: 0,9-proc. roztwór NaCl, chociaż nie zawiera jonów potasu, jest roztworem zakwaszającym. Z uwagi na to, że u większości pacjentów z hiperkaliemią występuje kwasica metaboliczna, zaleca się u nich raczej stosowanie roztworów alkalizujących (np. PlasmaLyte lub płyn Ringera z mleczanami do 2 ml/kg m.c./min). Płynoterapia dożylna obniży stężenie potasu w surowicy na zasadzie rozcieńczenia i zwiększy diurezę. Przyjmuje się, że zbilansowane płyny osoczozastępcze o niewielkiej zawartości K+ nie powinny mieć wpływu na zaostrzenie hiperkaliemii (5).Podaj dożylnie glukonian wapnia w dawce 50-100 mg/kg (średnio 0,5 ml/kg roztworu 25% i 1 ml/kg roztworu 10%) w czasie 3-5 minut, monitorując jednocześnie pracę serca przy pomocy EKG. Glukonian wapnia nie obniży stężenia K+ w surowicy, ale podwyższy próg pobudliwości serca, chroniąc pacjenta przed kardiotoksycznym działaniem potasu.Podaj dożylnie insulinę krótkodziałającą w dawce 0,25-0,5 U/kg m.c. razem z 1-2 g glukozy (4 ml glukozy 50% rozcieńczone 1:1 w wodzie do iniekcji) na każdą podaną jednostkę insuliny. Insulina nasili kotransport glukozy i potasu do wnętrza komórek. Z kolei glukoza zwiększy produkcję endogennej insuliny i pozwoli na utrzymanie normoglikemii po podaniu insuliny egzogennej.

Tab. 1. Wybrane leki i grupy leków, które mogą spowodować hiperkaliemię

Hiperkaliemia 6,5-8 mEq/l z niemiarowością serca
...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.