Nadczynność kory nadnerczy u psów – to nie tylko problem dermatologiczny! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadczynność kory nadnerczy u psów – to nie tylko problem dermatologiczny!

Rozpoznanie

W 2013 roku w „Journal of Veterinary Internal Medicine” opublikowano oświadczenie, w którym przedstawiono opinię stanowiącą konsensus w sprawie naturalnie występującej nadczynności kory nadnerczy u psów. Opinia ta podkreśla fakt, że prawdopodobieństwo, że u pacjenta występuje HAC, należy określić przede wszystkim na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego, a badania hormonalne należy wykonać tylko wtedy, gdy występują objawy kliniczne wskazujące na HAC. By wykonać te badania, należy stwierdzić występowanie jednego lub kilku częstych objawów klinicznych. Oczywiście im więcej jest objawów charakterystycznych, tym większe wskazanie do wykonania badań dodatkowych. W oświadczeniu tym podkreśla się również fakt, że wyniki badania biochemicznego, hematologicznego, badanie moczu i wskaźnika białko – kreatynina czy wyniki pomiaru ciśnienia same w sobie nie stanowią wskazań do wykonywania testów dynamicznych (8).

Badania i testy

Badanie morfologiczne krwi

Najbardziej charakterystycznym objawem morfologicznym jest tak zwany leukogram stresowy (limfopenia). W badaniu morfologicznym krwi często obserwuje się leukocytozę z neutrofilią, eozynopenię, trombocytozę oraz łagodną erytrocytozę (8, 9).

Badanie biochemiczne krwi

W badaniu biochemicznym krwi u 90% psów stwierdza się podwyższony poziom fosfatazy zasadowej. Jest to chyba najczulszy test przesiewowy, gdyż wartość AP u psów z HAC wzrasta 5-10-krotnie powyżej górnej granicy normy. Obserwuje się również podwyższone poziomy aminotransferazy alaninowej, jednak nie są to wartości bardzo wysokie. Ponadto często dochodzi do podwyższenia poziomu cholesterolu, trójglicerydów (lipoliza wywołana stymulacją glikokortykoidową) oraz glukozy we krwi. U około 10% pacjentów obserwuje się wtórną cukrzycę (8, 9).

Badanie ogólne moczu

U psów cierpiących na HAC ciężar właściwy moczu wynosi poniżej 1,015. Ponadto stwierdza się białkomocz. U 50% pacjentów obserwuje się infekcje układu moczowego, jednak cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.