Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrokautera? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrokautera?

Kilka uwag praktycznych

W celu ułatwienia i usprawnienia pracy w większości aparatów elektrochirurgicznych wyposażenia i wskaźniki służące do cięcia są oznaczone kolorem żółtym, a do koagulacji – niebieskim. Aparaty na ogół są wyposażone w aktywację zarówno pedałem, jak i przyciskami na uchwycie, przy czym zmiany trybu pracy można dokonywać przyciskami na uchwycie bądź na panelu sterującym. W przypadku techniki monopolarnej bardzo ważne jest, by elektrodę bierną umieścić możliwie najbliżej pola operacyjnego. Podczas zabiegów (zwłaszcza, jak wspomniano, w trybie pracy monopolarnej) nie należy stosować środków łatwo palnych, takich jak: alkohol, benzyna, eter czy chlorek etylu.

Warto również podkreślić, że działanie prądu nie ogranicza się tylko do miejsca operowanego, ale sięga w głąb tkanek. Dlatego też, operując elektrodą czynną, nie należy stosować zbyt dużego nacisku, a czas kontaktu z tkanką na ogół nie powinien przekraczać 2 s. Kolejne przyłożenie elektrody w tym samym miejscu może nastąpić po około 10-15-sekundowej przerwie (aby nagromadzone ciepło miało szanse odpłynąć) (1).

Wśród wielu zalet elektrochirurgii, w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnego cięcia skalpelem, możemy wymienić: niewielką śródoperacyjną utratę krwi, dobrą widoczność w polu operacyjnym wiążącą się z możliwością precyzyjniejszej jego kontroli, skrócenie czasu trwania zabiegu, mniejsze pooperacyjne dolegliwości bólowe, szybsze gojenie się ran pooperacyjnych (1, 3).

Podsumowanie

Obecnie zarówno w medycynie człowieka, jak i w medycynie weterynaryjnej, dzięki opisanym wyżej zaletom, techniki elektrochirurgiczne są szeroko wykorzystywane i znacznie usprawniają codzienną pracę chirurga. Prawdopodobnie dzisiaj trudno byłoby nam się zrzec „komfortu” korzystania z dobrodziejstw elektrochirurgii, nawet w trakcie rutynowych zabiegów chirurgicznych, takich jak sterylizacja czy kastracja. Urządzenia do elektrochirurgii są, co prawda, droższe od „zwykłego” skalpela, ale za to znac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.