Leptospiroza – wczoraj i dziś - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leptospiroza – wczoraj i dziś

Badanie PCR

Obecność bakterii w płynach ustrojowych można wykazać również metodą PCR. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu mocz ze względu na najwyższą koncentrację leptospir. Badanie metodą PCR wykonuje się przede wszystkim u zwierząt wcześniej leczonych oraz zwierząt wykazujących ostre objawy choroby, ponieważ wcześniejsze leczenie utrudnia hodowlę i wyizolowanie bakterii. Jednak fakt, że również zdrowe psy mogą miesiącami wydalać krętki, sprawia, że właśnie ta metoda badania jest interesująca w związku z ryzykiem jej przeniesienia na człowieka, szczególnie w schroniskach i innych dużych skupiskach zwierząt. Wyniki dodatnie należy zawsze interpretować w świetle istniejących objawów klinicznych, gdyż istnieje możliwość wykrycia materiału genetycznego nieżywych leptospir u psów ozdrowieńców oraz po leczeniu.

Wadą badania metodą PCR jest generalny brak możliwości identyfikacji poszczególnych serotypów.

Profilaktyka

W profilaktyce największe znaczenie mają regularne szczepienia. Niestety nie wiadomo do końca, jak dalece działa tutaj odporność krzyżowa między poszczególnymi serotypami. Szczepionki dla psów najczęściej zawierają L. icterohaemorrhagiae i L. canicola, ale pojawiły się ostatnio szczepionki zawierające również L. grippotyphosa. Należy również zwracać uwagę, aby w okresie letnim po deszczu pies nie pił wody ze stojących kałuż lub zagłębień.

Leptospiroza u innych gatunków zwierząt

Do zakażeń krętkami Leptospira dochodzi również u innych zwierząt domowych i gospodarskich. Leptospiroza u przeżuwaczy może być przyczyną znacznych strat ekonomicznych i podlega obowiązkowi zgłoszenia. Ze 130 nadesłanych próbek pobranych od bydła w 11 przypadkach (8,46%) stwierdzono obecność przeciwciał powyżej 1:400. W próbkach tych przeważały serotypy L. icterohaemorrhagiae (44,4%), L. saxkoebing (38,9%) i L. bratislava (16,7%). Obecności nowego serotypu L. hardjo nie stwierdzono w żadnej z próbek. Do zakażeń krętkiem Leptospira dochodzi również coraz ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.