Leki działające miejscowo w chorobach skóry psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem roli preparatów otologicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leki działające miejscowo w chorobach skóry psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem roli preparatów otologicznych

Oczyszczanie kanału słuchowego

Usunięcie kruszywa komórkowego, biofilmu, woszczyny czy ropy przed podaniem do kanału słuchowego właściwej substancji leczniczej bardzo podnosi skuteczność terapii (zwłaszcza w przypadku aminoglikozydów i polimyksyny B). Oczyszczające preparaty o właściwościach ceruminolitycznych najlepiej sprawdzają się w przypadku obecności obfitej woszczynowej wydzieliny. Produkty takie zawierają np. kwas octowy. Ma on jednocześnie właściwości ściągające i zakwaszające (warto pamiętać, że preparaty oczyszczające o kwaśnym pH mogą inaktywować niektóre antybiotyki – np. aminoglikozydy i fluorochinolony).

Właściwa objętość preparatu otologicznego

Często czytając ulotki określonego preparatu otologicznego, można się spotkać z zaleceniem, że preparat należy stosować w ilości kilku kropli. Warto uświadomić sobie jednak, że długość zewnętrznego kanału słuchowego u psów waha się od 3 do 10 cm, a zatem należy podejrzewać, że właściwa objętość leku powinna być większa niż kilka kropli, tak, by móc wypełnić ten odcinek. Uważa się, że średnio powinna być to objętość 1 ml (choć psy ras olbrzymich mogą potrzebować jeszcze większych).

Inne formy terapii miejscowej w leczeniu chorób uszu

W sytuacjach kiedy właściciel zwierzęcia nie jest w stanie podawać w odpowiedni sposób i z odpowiednią częstotliwością preparatu otologicznego swemu pupilowi lub jeśli pupil ten odmawia współpracy (osobniki lękliwe lub agresywne), pomocne bywają alternatywne formy otologicznej terapii miejscowej. Należy do nich stosowanie żeli długo utrzymujących się w kanale słuchowym, jak np. preparat Osurnia, zawierający jako substancje czynne: terbinefrynę, florfenikol i betametazon. Produkt ten wystarczy podawać raz w tygodniu. U niektórych pacjentów skuteczne okazują się również tampony z polioctanu winylu. Tampon umieszcza się w uchu (po uprzednim gruntownym oczyszczeniu kanału słuchowego) w miejscu przejścia odcinka pionowego zewnętrznego kanału słuchowego w jego odcine...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.