Kształtowanie umiejętności społecznych zwierząt zmagających się z lękiem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kształtowanie umiejętności społecznych zwierząt zmagających się z lękiem

Jak wynika z powyższych badań, jedną z metod pracy nad lękiem jest poprawa umiejętności społecznych. Dlatego podstawą pracy z lękliwym zwierzęciem jest zbudowanie relacji opartej o zaufanie. Praca oparta na relacjach to ciągły dialog ze zwierzęciem, a nie jednokierunkowe wydawanie poleceń, które ma miejsce podczas zorganizowanych sesji treningowych. Relacja to wartość, jaką zwierzę przypisuje opiekunowi i interakcjom z nim.

Liczą się wszystkie interakcje. Przyjemne skojarzenia można porównać do wpłat na konto oszczędnościowe, a wszelkie nieprzyjemne interakcje to wypłaty z konta. Ilość środków na koncie wpływa na motywację zwierzęcia do współpracy. Warto ocenić swoje interakcje ze zwierzęciem przez pryzmat takiego porównania. Budowanie zaufania polega na wspieraniu zwierzęcia w trudnych sytuacjach poprzez dawanie wskazówek do postępowania i umożliwianie samodzielnego rozwiązania problemu, a dopiero w przypadku, gdy zwierzę nie potrafi samo poradzić sobie z sytuacją, pomimo uzyskania wskazówki, na pomocy w wybrnięciu z sytuacji.

Nie powinno się pomagać zwierzęciu bez umożliwienia mu podjęcia samodzielnej próby rozwiązania problemu, ponieważ powoduje to uzależnienie zwierzęcia od człowieka i ogranicza jego samodzielność. Nie można także celowo konfrontować zwierzęcia z niekomfortową sytuacją ani wywierać presji, bo takie postepowanie rujnuje zaufanie i relację. Poprawie i budowaniu relacji służą także smakołyki na powitanie, które otwierają interakcję i podnoszą wartość osoby w oczach zwierzęcia, angażują zwierzę, które zaczyna z radością oczekiwać danej osoby. Równie ważne jest przygotowanie scenariusza i miejsca pracy, która powinna odbywać się w łatwych, przyjaznych warunkach, z którymi zwierzę nie ma negatywnych skojarzeń.

Zbudowanie zaufania u lękliwego zwierzęcia pozwala na późniejsze wykorzystanie w pracy z nim zjawiska referencji społecznej. Referencja społeczna, czyli odnoszenie się społeczne, to proces, w którym jednostki wykorzystują wskazó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.