Kot z zaburzeniami zachowania w gabinecie weterynaryjnym. Cz. II. Jakie zaburzenia można zaobserwować u kocich pacjentów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kot z zaburzeniami zachowania w gabinecie weterynaryjnym. Cz. II. Jakie zaburzenia można zaobserwować u kocich pacjentów?

Agresja, frustracja

Problemem, z którym do gabinetu weterynaryjnego mogą się zgłaszać właściciele, jest agresja. Pierwszym krokiem jest określenie, czy kot jest agresywny sam w sobie, czy tylko w sytuacji zagrożenia (reakcja fight).

Następnym – dokładne badanie kliniczne kota i wywiad. Powinny w nim paść takie pytania, jak:

Od kiedy kot jest agresywny? Czy zaszły jakieś zmiany w jego otoczeniu? – Stres jest częstą przyczyną zaburzeń zachowania u kotów. Bardzo często nieznane sytuacje i zwierzęta wywołują u nich lęk i niepokój.Czy agresja zmienia się w czasie? Czy jest najbardziej nasilona przed konkretnymi wydarzeniami? – Zwierzę może negatywnie reagować tylko na określone sytuacje lub czynności. Jeżeli kot agresywnie reaguje na wizytę u lekarza, jest to spowodowane strachem. Jeśli staje się agresywny przy poruszaniu, może być to spowodowane bólem.Czy jest jakiś czynnik, który łączy ataki agresji? – W przypadkach agresji przekierowanej następuje sytuacja, w której jakiś czynnik wywołuje bardzo silne pobudzenie kota, którego ten nie jest w stanie rozładować w zaspokajający go sposób. Nie wiedząc, co zrobić z nadmiarem energii i negatywnych emocji, może rzucić się na inne zwierzę lub człowieka. Przykładem tego jest sytuacja, gdy na ulicy rozlega się huk lub niepokojący dźwięk, kot nie jest w stanie zobaczyć jego źródła i odpowiednio na nie zareagować, więc przytłoczony bodźcami atakuje. Zachowania agresywne i silną frustrację mogą powodować bardzo popularne dzwoneczki zapinane na obroży – należy zwrócić na to uwagę podczas badania klinicznego. Nie pomagają one w znaczący sposób populacji ptaków atakowanych przez koty wychodzące, a krzywdzą zwierzęta o wrażliwym słuchu, które muszą non-stop słuchać irytującego je dźwięku.W jaki sposób reaguje Pan/Pani na zachowanie kota? – Dla kota każdy rodzaj uwagi, nawet negatywnej, jest nagrodą. Najwłaściwszym postępowaniem byłoby zastopowanie i wyciszenie ataku jeszcze przed jego rozpoczęciem, jeżeli jednak zwierzę ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.