Wpływ rehabilitacji na psa z wrodzoną karłowatością przysadkową. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ rehabilitacji na psa z wrodzoną karłowatością przysadkową. Opis przypadku

Opis przypadku

Do gabinetu zoofizjoterapeutycznego trafił pacjent ze zdiagnozowaną karłowatością przysadkową, w wieku 5 lat, rasy pudel toy, umaszczenia czarnego, o wadze obecnej 1 kg. Z wywiadu przeprowadzonego z właścicielką uzyskano informacje, że psy z tego samego miotu co pacjent są zdrowe, a pierwsze objawy zauważono w hodowli około 20. tygodnia życia. Następnie skierowano psa na badanie IGF, które potwierdziło diagnozę karłowatości przysadkowej wynikiem 34 ng/ml. Zakresy referencyjne według laboratorium zawierały się w przedziałach: szczenięta > 500 ng/ml, osobniki karłowate < 50 ng/ml. W trakcie wizyt w gabinetach weterynaryjnych wykonano również badanie RTG wszystkich stawów (ryc. 1, 2), którego rezultat potwierdził przypuszczenie dotyczące choroby, którą obarczony genetycznie jest pacjent. Z wywiadu uzyskano informację o obniżonej odporności immunologicznej psa, co objawiało się częstymi chorobami górnych dróg oddechowych, stwarzając realne niebezpieczeństwo dla życia psa. Wartości wskaźników biochemicznych pozostawały w normie, oprócz wartości ALT, która była nieznacznie podwyższona. Również badanie moczu nie wykazywało istotnych zmian u pacjenta.

Podczas badania palpacyjnego stwierdzono: nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych, szczególnie w odcinku piersiowo-lędźwiowym, co w konsekwencji utrudniało psu odwracanie się w stronę lewą i prawą, problemy z motoryką ruchu, szczególnie kończyn miedniczych. Chód psa był bardzo nieskoordynowany, charakteryzujący się nadmiernym unoszeniem kończyn w górę, co spowodowało, że masa mięśniowa była zmniejszona w związku z niepełnym i nieprawidłowym ich obarczaniem. Z oceny zewnętrznej zaobserwowano wyłysienia na całym ciele zlokalizowane głównie w okolicy: międzyłopatkowej, lędźwiowo-krzyżowej i ogonowej, pępkowej, krocza, odbytowej, pachwinowej, pośladkowej i podkolanowej.

W pozostałych okolicach, oprócz części kończyn, porośniętych włosem ościstym, skóra pokryta była odbarwioną okrywą włosow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.