Terapia miejscowa zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia miejscowa zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia psa – opis przypadku

Omówienie

Uwarunkowania anatomiczne

Mięsień dwugłowy ramienia (m. biceps brachii) psa znajduje się po stronie przednio-przyśrodkowej kości ramiennej. Jego ścięgno początkowe przyczepia się na guzku nadpanewkowym łopatki (tuberculum supraglenoidale scapulae). Na wysokości stawu ramiennego przebiega w bruździe międzyguzkowej kości ramiennej i jest objęte pochewką maziową międzyguzkową, utworzoną przez uwypuklenia torebki stawowej (1, 2). Pochewka maziowa kontaktuje się z jamą stawu ramiennego i wypełniona jest mazią stawową. Ograniczona jest przez więzadło ramienne poprzeczne (lig. transversum humeri), rozciągające się między guzkiem większym i guzkiem mniejszym kości ramiennej (2, 3).

Badanie kliniczne

Przewlekłe zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia charakteryzuje się kulawizną, najczęściej „na gorąco”, nawracającą okresowo, mimo poprawy po stosowanym leczeniu. W przednio-przyśrodkowej okolicy stawu ramiennego mogą występować opuchlizna, zwiększona ciepłota skóry i bolesność przy palpacji lub ruchach kończyny. Pies najczęściej odwodzi chorą kończynę, unika obciążenia, czasem wykazuje niechęć do ruchu i apatię (4-7).

Diagnostyka obrazowa

Badanie radiologiczne chorej kończyny nie wykazuje najczęściej zmian w strukturach kostnych. Widoczne może być zwiększenie objętości tkanek miękkich sąsiadujących ze stawem ramiennym oraz – przy długo trwających procesach zapalnych – mineralizacja w obrębie przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego, w jego przebiegu lub – w zaawansowanych przypadkach – mineralizacja całej pochewki ścięgnowej (5-8).

Badanie ultrasonograficzne jest doskonałym uzupełnieniem badania radiologicznego (9). Z uwagi na właściwości badanych tkanek badanie sonograficzne wydaje się, jak dotychczas, najlepszą i przy tym ogólnie dostępną metodą diagnostyczną. W badaniu ultrasonograficznym widoczny jest najczęściej zwiększony, w porównaniu z drugą kończyną, hipoechogeniczny obszar wokół ścięgna mięśnia dwugłowego, odpowiadający wypełni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.