Przewlekłe zapalenie wątroby bedlington terrierów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe zapalenie wątroby bedlington terrierów

Diagnostyka

Ze względu na predyspozycje bedlington terrierów do przewlekłego zapalenia wątroby w przypadku stwierdzenia nawet umiarkowanego wzrostu stężenia enzymów wątrobowych u tej rasy psów zaleca się przeprowadzenie pełnej diagnostyki w celu wykluczenia przewlekłego zapalenia wątroby ze spichrzaniem miedzi.

Badania laboratoryjne krwi

W badaniach laboratoryjnych krwi bedlington terrierów z przewlekłym zapaleniem wątroby głównie obserwuje się wzrost aktywności ALT (3). Do umiarkowanego wzrostu badanego enzymu może dojść nawet w postaci bezobjawowej. W postaci ostrej i przewlekłej dodatkowo można stwierdzić wzrost aktywności pozostałych enzymów wątrobowych: AST, ALP, GGT (1).

Jeżeli w badaniach laboratoryjnych stwierdza się: hiperbilirubinemię, hipoalbuminemię, hipoglikemię, obniżone stężenie mocznika lub hipocholesterolemię, sugeruje to znaczne upośledzenie funkcji wątroby. W terminalnej fazie choroby często w badaniach laboratoryjnych można stwierdzić wzrost stężenia kwasów żółciowych i amoniaku.

U zwierząt z ostrą fazą choroby, u których doszło do martwicy hepatocytów i uwolnienia nadmiernej ilości miedzi do krwiobiegu, która z kolei spowodowała uszkodzenie erytrocytów, mogą występować objawy anemii nieregeneratywnej. Z kolei u zwierząt z przewlekłą fazą choroby może występować anemia regeneratywna lub nieregeneratywna związana z krwawieniem z układu pokarmowego (8).

Należy pamiętać, że u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby często dochodzi do owrzodzenia przewodu pokarmowego. Jest to związane ze spadkiem unaczynienia błony śluzowej w wyniku odwodnienia, nadciśnienia wrotnego oraz zmniejszenia klirensu histaminy i gastryny.

W postaci przewlekłej w badaniu laboratoryjnym moczu można stwierdzić bilirubinurię i izostenurię.

Diagnostyka obrazowa

U zwierząt z podejrzeniem przewlekłego zapalenia wątroby zaleca się wykonanie badania USG. Badanie ma na celu wykluczenie innych przyczyn wzrostu enzymów wątrobowych, m.in.: zewnątrzwąt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.