Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku z zastosowaniem leczenia chirurgicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku z zastosowaniem leczenia chirurgicznego

PRZYPADEK KLINICZNY

Opis zwierzęcia:

gatunek: kot, rasa: syberyjski długowłosy,płeć: samiec.

Wywiad i badanie kliniczne

U pacjenta kilka tygodni wcześniej zdiagnozowano FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej, wariant neurologiczny. Pacjent w momencie konsultacji okulistycznej był w początkowej fazie terapii iniekcyjną formą leku.

Wcześniejsze leczenie

Dwa tygodnie przed prezentacją, w innej placówce u pacjenta zdiagnozowano zapalenie błony naczyniowej (łac. uveitis) prawego oka, którego objawami były: zmniejszona przezierność rogówki, mrużenie, zwiększony wypływ oraz anizokoria. Lekarz prowadzący poddał pod wątpliwość, czy nierównomierność źrenic wynika z obecności zapalenia błony naczyniowej samego w sobie, czy też jest to jeden z objawów neurologicznej postaci zakaźnego zapalenia otrzewnej (FIP). Wówczas (21 czerwca) został wdrożony miejscowy lek sterydowy w kroplach (Dexamethasone 0,1-proc.) na okres 2 tygodni, w dawce 3 razy dziennie (do 29 czerwca). Objawy ustąpiły, stan oka był dobry.

Po kilku dniach od zakończenia podawania kropli (2 lipca) opiekunowie zauważyli zmieniony wygląd rogówki prawego oka, która zaczęła być punktowo mętna. Z czasem obszar nieprzejrzystości zaczął się powiększać, a sama rogówka – rozwarstwiać. Z godziny na godzinę obrzęk zaczął rosnąć. Kolejnego dnia (3 lipca) zaczął formować się pęcherzyk. Pacjent trafił do kliniki całodobowej, skąd niezwłocznie został pokierowany na konsultację specjalistyczną (ryc. 2).

Konsultacja okulistyczna

W chwili konsultacji okulistycznej pęcherz obrzękowy obejmował ponad 3/4 powierzchni rogówki i miał tendencję do rozwarstwiania się (ryc. 3). Ze względu na rozległą powierzchnię objętą zmianą pełne badanie okulistyczne nie było możliwe.

Test Schirmera w zajętym oku był powyżej normy – wyniósł 25 mm w czasie 40 s, co wskazywało na zwiększone łzawienie. Wynik w oku lewym wyniósł 20 mm w tym samym czasie. Paskowy test fluoresceinowy dał wynik ujemny – brak wychwytu fluoresceiny pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.