Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku

Diagnostyka

Guzy nadnerczy są najczęściej identyfikowane podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, rzadziej tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Objawy kliniczne, wyniki badania klinicznego, badań krwi i moczu mogą sugerować chorobę nadnerczy i potrzebę diagnostyki obrazowej. Guz nadnerczy może być przypadkowo zdiagnozowany podczas ultrasonografii jamy brzusznej, która jest wykonywana z innego powodu. Niezależnie od sposobu wykrycia guza nadnercza określenie stanu czynnościowego guza ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego postępowania w okresie okołooperacyjnym i zwiększenia prawdopodobieństwa pomyślnego wyniku po adrenalektomii.

Objawy kliniczne są związane z nadmiarem katecholamin i są niespecyficzne, tj.: osłabienie, ból brzucha i dyskomfort. Do zaburzeń związanych z układem sercowo-oddechowym należą: dyszenie, zaburzenia rytmu serca i zapaść (8, 11). Wśród zaburzeń rytmu najczęstsze są przedwczesne zespoły nadkomorowe i komorowe oraz częstoskurcz. Rzadko PC może być również związany z bradykardią i blokiem przedsionkowo-komorowym (AV). Nadciśnienie tętnicze, jedno z charakterystycznych objawów, występuje u około 50% chorych psów w momencie badania. Zgłaszano: niedowład, kulawizny i ból w wyniku przerzutów do kanału kręgowego lub kości (12). Inwazyjny charakter często prowadzi do niedrożności żyły głównej doogonowej (13). Opisano w literaturze przypadek psa, który trafił do kliniki z objawami wstrząsu obturacyjnego z powodu niedrożności żyły głównej poprzez obecną skrzeplinę (14). Ponadto duże guzy są predysponowane do martwicy oraz krwawienia i mogą prowadzić do krwotoku w jamie brzusznej (15).

Nieprawidłowości stwierdzone podczas badania klinicznego obejmują: przyspieszony oddech, tachykardię, osłabienie i zanik mięśni. Nadmierne wydzielanie katecholamin może również powodować nadciśnienie ogólnoustrojowe, wywołując krwotok i odwarstwienie siatkówki. Ponieważ wydzielanie katecholamin jest sporady...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.