Cukrzyca u psa – poważne wyzwanie terapeutyczne i dietetyczne. Cz. III. Przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cukrzyca u psa – poważne wyzwanie terapeutyczne i dietetyczne. Cz. III. Przypadek kliniczny

Standardowo w leczeniu cukrzycy zaleca się komercyjne diety weterynaryjne (suche lub wilgotne) ze względu na ich bardzo dobry skład i odpowiedni bilans składników odżywczych. Niemniej jednak w tym przypadku, ze względu na znaczne wychudzenie psa i utratę apetytu, zasugerowano wprowadzenie zbilansowanej przez dietetyka diety domowej, tym bardziej że suka w ostatnim czasie otrzymywała posiłki przygotowane sposobem domowym przez właściciela. Założeniem pierwszej receptury było przygotowanie diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej, ale o wysokiej zawartości białka. W tab. 1 (s. 48) podano recepturę diety stosowanej w pierwszym etapie dietoterapii oraz jej wartość odżywczą. W celu usprawnienia procesu trawienia pies dodatkowo otrzymał preparat z enzymami trawiennymi (Digest Balance – 1 kapsułka zawiera: 10 000 j. Ph. Eur. Lipazy, 8450 j. Ph. Eur. Amylazy, 500 j. Ph. Eur. Proteazy oraz 25 mg inuliny). Zwierzę bardzo dobrze tolerowało wprowadzoną dietę i w ciągu 2 tygodni przybrało na masie ciała ok. 2 kg.

Tab. 1. Receptura diety domowej nr 1

Po tym okresie w celu zwiększenia ilości dostarczanej psu energii (1516 kcal) zmieniono dietę na bardziej kaloryczną – receptura 2 i 3 (tab. 2, s. 48). Obie receptury charakteryzowały się wysoką zawartością białka, ale niską tłuszczu i włókna (ze względu na przebyte zapalenie trzustki). Dieta miała na celu przede wszystkim odbudować masę mięśniową psa i dostarczyć mu odpowiedniej ilości energii, jak również pomóc w stabilizacji stężenia glukozy. Natomiast kontrola cukrzycy odbywała się poprzez skorelowanie czasu podania insuliny z wielkością posiłku i niezmiennością jego składu. Również i w tym przypadku obie receptury były bardzo dobrze akceptowane przez psa, co miało swoje przełożenie na przyrost masy ciała (22-25 kg) i poprawę jego kondycji. Udało się także ustabilizować stężenie glukozy we krwi – efektywna dawka insuliny lente wyniosła niespełna 1 j.m./kg masy ciała.

Tab. 2. Receptura diety domowej nr 2 i 3

Niemni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.