Chłoniak nieepiteliotropowy skóry u kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chłoniak nieepiteliotropowy skóry u kota

Rozpoznanie

Na podstawie powyższych badań postawiono rozpoznanie chłoniaka z komórek dużej wielkości o średnim stopniu złośliwości. Podjęto decyzję o dalszym różnicowaniu chłoniaka z zastosowaniem metod biomolekularnych. Badanie to wykonano, wykorzystując próbę utrwaloną formaliną, zawieszoną w parafinie, która wcześniej była poddana badaniu histologicznemu. Przeprowadzono klonowanie limfocytów z użyciem metod biomolekularnych (PARR-PCR). Zidentyfikowano monoklonalny rozrost populacji komórek B. Dodatkowo wykryto limfocyty poliklonalne T. Wynik badania wskazuje na obecność chłoniaka komórek B (nieepiteliotropowy chłoniak skóry).

Leczenie

W celu poprawy jakości życia zwierzęcia wszystkie guzy zostały usunięte chirurgicznie z szerokim marginesem. Gojenie ran przebiegało prawidłowo, szwy zostały zdjęte po upływie 10 dni. Ze względu na fakt, że właścicielka kota była w pierwszym trymestrze ciąży nie podjęto decyzji o leczeniu z zastosowaniem chemioterapii opartej na schemacie COP (cykofosfamid, winkrystyna i prednizolon). Zastosowano wyłącznie postępowanie paliatywne i podawano prednizolon w dawce 2 mg/kg raz dziennie. Tym postępowaniem osiągnięto czasową remisję zmian. Kolejne guzy zaczęły pojawiać się po upływie 8 tygodni od zabiegu chirurgicznego, były drobne i rozsiane po całej skórze. Ze względu na pogarszający się stan ogólny zwierzęcia oraz objawy uboczne stosowania glikokortykoidów w postaci silnej polidypsji i poliurii właściciele zdecydowali się na eutanazję zwierzęcia 10 tygodni od momentu postawienia rozpoznania chłoniaka nieepiteliotropowego.

Komentarz

Chłoniaki skóry są rzadko występującymi złośliwymi nowotworami skóry u psów i kotów (1, 5, 6). Guzki są obecne we wszystkich przypadkach i są lite, koloru od czerwonego do fioletowego, w skórze lub pod skórą, z wyłysieniami. W około 20% przypadków dochodzi do erytrodermii złuszczającej. Świąd występuje rzadko, rzadko również obserwuje się zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej. Niekiedy zm...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.