Karmy wegańskie i wegetariańskie dla psów. Czy weganie i wegetarianie wybierają ten sposób żywienia również dla swoich psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Karmy wegańskie i wegetariańskie dla psów. Czy weganie i wegetarianie wybierają ten sposób żywienia również dla swoich psów?

Najpopularniejszymi źródłami białka w karmach wegetariańskich były serek wiejski, jogurt i jaja, natomiast w wegańskich był ziemniak w formie świeżej, suszonej lub dehydrolizowanej, a także białko ziemniaczane. Ziemniak jest jedną z najpopularniejszych roślin skrobiowych w żywieniu ludzi. Jeżeli zostaną mu zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, a zbiory zostaną przeprowadzone należycie, wówczas jest źródłem wielu witamin, białek, a także składników mineralnych. Niesie wiele korzyści dla organizmu ze względu na zawartość antyoksydantów takich jak: witamina C, flawonoidy i karoteny.

Badania na świniach wykazały, że codzienne spożycie 15 g skrobi ziemniaczanej powoduje większą produkcję lotnych kwasów tłuszczowych w jelitach. W karmach komercyjnych dla psów można go znaleźć pod różnymi postaciami, m.in: skrobia ziemniaczana, białko ziemniaczane, hydrolizowane ziemniaki, mąka ziemniaczana czy też pulpa ziemniaczana. Przeprowadzone przez Panasevicha (21) badania wykazały, że zwiększona zawartość pulpy ziemniaczanej w dawce dla psów korzystnie wpływa na charakter fermentacji w przewodzie pokarmowym, nie obniżając przy tym strawności składników odżywczych.

Badania Panasevicha i in. z 2014 r. przeprowadzone na próbkach kału od suk karmionych dawkami o różnej zawartości włókna ziemniaczanego udowodniły wpływ włókna ziemniaczanego na zmiany w mikrobiomie kału zdrowego dorosłego psa. Wywnioskowano, że wraz ze wzrostem zawartości włókna wzrasta poziom Faecalibacterium w kale. Odkryto również pozytywne korelacje między bifidobakteriami, produkcją maślanu a zawartością Lactobacillus. Dzięki tym wynikom można stwierdzić, że włókno ziemniaczane jest dobrym prebiotykiem dla psów (22). Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w ziemniakach występują glikoalkaloidy, które są substancjami potencjalnie szkodliwymi (18, 19).

Kolejno źródłem białka w karmach wegańskich były: groch, soja, soczewica i zboża takie jak: owies, jęczmień, pszenica i kukurydza. Soja jest potenc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.