Jeden atopik – dwa dodatkowe rozpoznania! Nietypowy „patchwork” dermatologiczny. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jeden atopik – dwa dodatkowe rozpoznania! Nietypowy „patchwork” dermatologiczny. Opis przypadku

Rozpoznania

Na podstawie ogólnoustrojowych i dermatologicznych objawów klinicznych i wyników badań dodatkowych postawiono rozpoznanie niedoczynności tarczycy. Na podstawie wyników przeprowadzonych zeskrobin skórnych postawiono rozpoznanie świerzbu drążącego.

Na postawie charakterystycznych objawów klinicznych (spełnienie kryteriów diagnostycznych AZS) potwierdzono wcześniej postawione rozpoznanie atopowego zapalenia skóry.

Leczenie

W leczeniu świerzbu jednorazowo zastosowano fluaraner (Bravecto MSD). Do leczenia niedoczynności tarczycy zaordynowano podawanie lewotyroksyny (Forthyron, Dechra) w dawce 0,02 mg/kg m.c. co 12 godzin. W leczeniu zapaleniu zewnętrznego przewodu słuchowego zastosowano preparat z chlorheksydyną i tris-edta (Otodine, ICF). Ze względu na zakaźny charakter choroby (świerzb drążący) odstąpiono od kąpieli. Zalecono właścicielowi zdobycie informacji o historii leczenia atopowego zapalenia skóry u psa w ciągu ostatniego roku i poinformowanie o nim lekarza prowadzącego.

Komentarz

Powyżej opisano trudny diagnostycznie przypadek psa z dermatologicznym miksem chorobowym. Pies chorował od szczenięcia z objawami świądu, nawracających zapaleń skóry oraz otitis externa. Był leczony bez postawienia ostatecznego rozpoznania z zastosowaniem wyłącznie preparatów miejscowych. Po takim leczeniu nie uzyskiwano poprawy. W wieku 7 lat na podstawie wywiadu, historii choroby oraz charakterystycznych objawów klinicznych spełniających kryteria diagnostyczne rozpoznano u niego atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo pies cierpiał na zapalenie mieszków włosowych, a rozpoznanie to zostało postawione za pomocą badania cytologicznego. Po ustaleniu ostatecznego rozpoznania u psa zastosowano antybiotykoterapię cefaleksyną w dawce 30 mg/kg co 12 godzin (Kefavet, Orion) przez 21 dni oraz leczenie przeciwświądowe prednizonem w dawce 0,5 mg/kg przez 7 dni, potem 0,5 mg/kg w dni naprzemienne. Zalecono również kąpiele w szamponie z chlorheksydyną 3%. Pomimo przek...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.