Jakie jest Twoje rozpoznanie? Toksoplazmoza u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Toksoplazmoza u psów i kotów

Leczenie

Lekiem z wyboru w terapii toksoplazmozy u kotów jest klindamycyna w postaci hydrochlorku klindamycyny podawana doustnie. Można ją również podawać pareneteralnie w formie iniekcji domięśniowej fosforanu klindamycyny. Stosuje się także sulfonamidy z trimetoprimem. W przypadku postaci nerwowej i ocznej toksoplazmozy podane leki można łączyć z kortykosteroidami. W terapii psów stosowana jest klindamycyna, sulfonamidy bądź trimetoprim.

Rokowania zależne są od tego, który organ bądź układ został zaatakowany. Istotny jest również czas od infekcji do rozpoczęcia terapii oraz początkowa reakcja na leczenie. Koty z objawami ze strony wątroby i płuc mają gorsze rokowania.

Toksoplazmoza jako zoonoza

Toksoplazmoza nabyta może u ludzi przebiegać bezobjawowo, ale może również przybierać postać uogólnioną, mózgową, oczną. Z kolei postać wrodzona to poważny problem, ponieważ skutkiem zarażenia dziecka w czasie ciąży mogą być wady wrodzone, poronienia lub inne późne następstwa. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku zarażenia nabytego przez kobietę ciężarną. Konsekwencje są zależne od tego, na którym etapie ciąży doszło do kontaktu z patogenem.

Należy podkreślić, jak bardzo istotne są działania prewencyjne, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. W tym celu należy pamiętać o drogach zarażenia pasożytem. T. gondii może znaleźć się tylko w kocich odchodach, dlatego tak ważne są: odpowiednia higiena osobista w trakcie sprzątania kuwet, odpowiednie zabezpieczenie kuwet przed kontaktem z małymi dziećmi oraz regularne ich sprzątanie, aby nie dopuścić do wysporulowania oocyst. Istotne jest również prawidłowe żywienie zwierząt oraz pamiętanie o tym, że koty wychodzące podczas polowania stają się potencjalnymi żywicielami T. gondii. Ludzie mogą się również zarazić, spożywając oocysty wraz z nieumytymi warzywami czy owocami skażonymi zanieczyszczonymi odchodami kotów lub przez spożycie cyst w surowym lub półsurowym mięsie zarażonych świń, owiec czy drobiu.

Piśmiennictwo dostępne u autorek.

toksoplazmoza

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy