Jakie jest Twoje rozpoznanie? Toksoplazmoza u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Toksoplazmoza u psów i kotów

Objawy kliniczne

Przebieg i wystąpienie objawów zależą od wielu czynników, między innymi: źródła zarażenia, intensywności inwazji, statusu immunologicznego żywiciela, jego wieku oraz od tego, w jakich tkankach umiejscowi się pasożyt.

U kotów w klinicznej postaci choroby najczęściej obserwuje się objawy ze strony układu nerwowego, gałki ocznej, płuc i wątroby. Inwazja T. gondii powoduje powstawanie ognisk martwiczych w narządach. W zależności od zajętego organu występuje: podwyższona temperatura ciała, osowiałość, duszność, bolesność jamy brzusznej, biegunka, zmienny apetyt, niezborność ruchów, kręcz szyi, zmiany zachowania. W niektórych przypadkach może wystąpić oczna postać toksoplazmozy bez wystąpienia objawów w innych układach. Dochodzi wtedy do zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, siatkówki i naczyniówki oraz nerwu wzrokowego.

Objawy kliniczne występują najczęściej u młodych kotów i mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Przebieg choroby u dorosłych osobników jest często bezobjawowy z powodu pojawiającej się odporności. W przypadku jej obniżenia, m.in. z powodu chorób zakaźnych (FeLV, FIV), koty mogą mieć niespecyficzne objawy choroby, ale mogą się również pojawiać zaburzenia ze strony pozostałych narządów. U ciężarnych kotek zarażenie może spowodować zaburzenia w rozrodzie, takie jak: poronienia, uszkodzenia płodów lub zamieranie zarodków, a nawet doprowadzić do bezpłodności.

W przypadku psów inwazja T. gondii najczęściej ma charakter wtórny do innych chorób i z reguły przebiega bezobjawowo. Stres, terapia immunosupresyjna, równoległe infekcje, szczepienia żywymi atenuowanymi szczepionkami to czynniki wpływające na ujawnienie się objawów. Jednym z nich jest zakażenie wirusem nosówki, który ma zdolność do aktywacji latentnego zarażenia T. gondii.

W ostrym przebiegu choroby obserwujemy objawy nerwowo-mięśniowe. Dochodzi wtedy do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego lub do zapalenia mięśni, co wiąże się z wystąpieniem: niedowładów, drgawek, porażenia kończyn, niezborności, bólu mięśni. Kliniczna uogólniona toksoplazmoza u psów obejmuje przede wszystkim układ oddechowy i wątrobę. Postać ta jest często spotykana u zwierząt poniżej 1. roku życia i charakteryzuje się gorączką, biegunką i wymiotami.

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.