Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku?

Osocze uzyskane z krwi pobranej na EDTA nadaje się tylko do niektórych badań, dlatego należy je pobierać w ściśle określonych sytuacjach (np. określenie poziomu ACTH).

Osocze pobrane na fluorek sodowy może być wykorzystane wyłącznie do określenia poziomu glukozy oraz mleczanów.

W celu uzyskania optymalnych wyników z surowicy/osocza należy je jak najszybciej oddzielić od krwinek przez odwirowanie. W przypadku gdy materiałem do badania jest osocze, krew należy odwirować bezpośrednio po pobraniu, zaś w przypadku surowicy krew wirujemy po wykrzepieniu (ok. 30-60 min od pobrania). Następnie oddzielone osocze/surowicę należy przenieść do czystego ependorfa lub czystej probówki bez antykoagulantu. Istnieją parametry, które wymagają bardzo szybkiego odwirowania surowicy i jej oddzielenia od krwinek, np. insulina, w tym przypadku surowicę należy oddzielić i schłodzić do 20 min od pobrania, aby zapewnić wiarygodny wynik.

Można również stosować probówki z żelem lub separatorem surowicy/osocza (żel ułatwia oddzielenie surowicy lub osocza po odwirowaniu), ale jeśli probówki są stare lub uszkodzone, żel może umożliwić przenikanie składników komórkowych do surowicy po jej odwirowaniu lub może umożliwić komórkom metabolizowanie glukozy, dlatego najlepiej jest usunąć surowicę lub osocze z probówki z żelem i umieścić w nowej probówce niezawierającej antykoagulantu.

Przechowywanie i transport surowicy lub osocza w probówce z krwinkami (bez rozdzielania) może skutkować wieloma fałszywymi zmianami wyników chemicznych. Zmiany te są minimalizowane, ale nie eliminowane, przez przechowywanie w lodówce i transport z dołączonym chłodzikiem.

Do najczęstszych zmian spowodowanych przesłaniem skrzepniętej nieodwirowanej krwi lub krwi pełnej (z antykoagulantem) na biochemię należą:

hipoglikemia: zużycie glukozy przez komórkihemoliza (rozpad czerwonych krwinek, czego skutkiem jest uwolnienie hemoglobiny i innych składników wewnątrzkomórkowych do surowicy/osocza): może ona w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2632 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.