Jakie czynności można powierzyć technikowi weterynaryjnemu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie czynności można powierzyć technikowi weterynaryjnemu?

Praktyczne wskazówki dla praktyki weterynaryjnej

Po przeczytaniu niniejszego artykułu, należy dokonać rozróżnienia czynności, jakie może wykonywać technik weterynarii samodzielnie w ZLZ, a jakie pod nadzorem lekarza weterynarii. Jednak za te wykonywane przez technika pod nadzorem lekarza weterynarii ponosisz większą odpowiedzialność w przypadkach zbyt długotrwałego leczenia czy śmiertelności zwierząt. Należy także pamiętać, aby ze względu na kontakt z materiałem biologicznym czy innymi czynnikami szkodliwymi wyposażyć techników weterynarii w środki ochrony indywidualnej i zapewnić im możliwość stałego korzystania z nich. Należy pamiętać, że opis czynności wykonywanych przez technika weterynarii w formie zeznania może być dowodem w sprawie. W przypadkach zbyt dużego obciążenia pracą wpisy w dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej prowadzonej zarówno w formie papierowej lub elektronicznej można także powierzyć technikowi weterynarii, a następnie po dokonaniu sprawdzenia pod kątem prawidłowości zatwierdzić podpisem i pieczęcią lub podpisem w przypadku formy elektronicznej.

Czym jest usługa weterynaryjna?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 uzlz usługa weterynaryjna jest czynnością mającą na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności, polegającą w szczególności na:

  1. badaniu stanu zdrowia zwierząt;
  2. rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt;
  3. leczeniu zwierząt;
  4. udzielaniu porad i konsultacji;
  5. pielęgnacji zwierząt;
  6. wydawaniu opinii i orzeczeń;
  7. wykonywaniiu czynności związanych z określeniem zdolności rozrodczych zwierząt i ich zaburzeń oraz biotechniką rozrodu;
  8. wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi, paszami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi przeznaczonymi dla zwierząt na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
  9. wykonywaniu badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych.

Usługa weterynaryjna będzie więc wykonywaniem świadczeń z zakresu medycyny weterynaryjnej w ramach ZLZ i innych niezbędnych czynności koniecznych do zachowania, ratowania i poprawy stanu zdrowia zwierzęcia. Należy zauważyć, że w przypadku techników weterynaryjnych mogą oni wykonywać usługi weterynaryjne w zmniejszonym zakresie, częściowo objęte zakresem definicji. Ich pomoc w świadczeniu usług weterynaryjnych będzie jednak niezbędna w przypadkach zachowania lub ratowania życia i zdrowia zwierząt. Działalność techników weterynaryjnych w ZLZ może być więc równie ważna, w szczególności w przypadku zmniejszonych obsad lekarzy weterynarii.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.