Jakie czynności można powierzyć technikowi weterynaryjnemu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie czynności można powierzyć technikowi weterynaryjnemu?

Praca świadczona w schroniskach dla zwierząt

W jednej ze spraw prowadzonych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w 2018 r., dotyczącej odmowy cofnięcia zezwolenia na prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, skargę oddalono, bowiem w sprawie nie wykazano nieprawidłowości m.in. w sprawowaniu opieki weterynaryjnej przez dwóch lekarzy weterynarii i pięciu techników. Należy zauważyć, że dzięki zatrudnionym w schronisku technikom weterynarii w ramach opieki weterynaryjnej mogli oni wykonywać, wraz z lekarzami weterynarii, usługi weterynaryjne dla schroniska.

I tak też w trakcie rozpatrywania tej sprawy nie okazało się, że prowadzący schronisko nieprawidłowo sprawował opiekę nad zwierzętami bądź też nie posiadał odpowiednich warunków do ich przetrzymywania. W schronisku technicy weterynaryjni wykonywali czynności samodzielnie możliwe na podstawie art. 3 uzlz oraz pod nadzorem lekarzy weterynarii. Mimo licznych kontroli opieka weterynaryjna była sprawowana w prawidłowy sposób zarówno przez lekarzy, jak i techników. Była tam też zapewniona całodobowa opieka weterynaryjna w przypadku zdarzeń drogowych. Schronisko umożliwiało przeprowadzanie zabiegów leczniczych oraz innych koniecznych zabiegów.

Schronisko posiadało także wyposażony gabinet weterynaryjny wraz z pracownią rentgenowską, USG oraz laboratorium. Technicy weterynaryjni mogli więc samodzielnie dokonywać pobierania prób do badań laboratoryjnych czy asystować przy zabiegach chirurgicznych i sprawować opiekę nad zwierzętami leczonymi w schronisku pod nadzorem lekarza weterynarii.

Czynności wykonywane przez technika weterynaryjnego jako dowód w sprawie

Nawiązując do ww. orzeczenia, należy zauważyć, że opis wykonywanych czynności weterynaryjnych przez technika weterynarii w formie zeznania może być jednym z dowodów w sprawie w przypadkach m.in. cofnięcia zezwoleń na prowadzenie schroniska bądź innych sporów z właścicielami zwierząt. Przy tym dowodem mogą być objęte zarówno czynności wykonywane samodzielnie, jak i pod nadzorem lekarza weterynarii. Dlatego za czynności powierzone pod nadzorem lekarza weterynarii, lekarz bierze większą odpowiedzialność niż w przypadku tych samodzielnie wykonywanych przez technika.

Dokumentacja lekarsko-weterynaryjna

Przepisy uzlz nie wypowiadają się na temat możliwości powierzenia prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej technikowi weterynarii. Obowiązujące w tym zakresie zasady prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej przewidziane w przepisach Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju z dnia 29 września 2011 r. w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji, zakres i sposób prowadzenia przez lekarzy weterynarii dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej z wykonywanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych i pasz leczniczych oraz posiadaczy zwierząt gospodarskich ewidencji leczenia zwierząt.

Wpisy w częściach papierowej książki leczenia zwierząt gospodarskich oraz zwierząt, z których pozyskane tkanki lub produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi w częściach I-III, są potwierdzane: podpisem i pieczęcią lekarza weterynarii dokonującego wpisu lub podpisem posiadacza zwierzęcia, który jednocześnie oświadcza, że nabyty produkt leczniczy weterynaryjny lub pasza lecznicza zostaną zastosowane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Podobne zasady obowiązują dla postaci elektronicznej czy wydruków z systemu komputerowego, w którym jest prowadzona.

Nie przewidziano tutaj więc czynności dla technika weterynarii. Wydaje się jednak, że mimo braku obowiązujących przepisów w tym zakresie, w przypadkach gdy następuje zbyt duże obciążenie pracą, lekarz weterynarii może powierzyć dokonywanie samych wpisów technikowi, a następnie potwierdzić wpis pieczęcią i podpisem lub podpisem w przypadku elektronicznej postaci. W takich przypadkach wpisy technika powinny zawsze podlegać sprawdzeniu przez lekarza weterynarii przed zatwierdzeniem jego podpisem i pieczęcią.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.