Jak zagwarantować komfort cieplny świniom w dobie upałów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak zagwarantować komfort cieplny świniom w dobie upałów?

Różne wymagania, różne konsekwencje…

Zwierzęta z różnych grup technologicznych mają inne wymagania klimatyczne (tab. 1). Ze względu na specyfikę fizjologiczną zwierzęta w różnym wieku inaczej reagują na nieoptymalne temperatury, o czym wspomniano już wcześniej. Odczuwalność temperatury jest uzależniona od warunków wilgotności.

Niska wilgotność i wysoka temperatura to warunki panujące na porodówkach, jednak temperatura, która odpowiada prosiętom, nie jest korzystna dla loch i przy przekroczeniu górnego zakresu zalecanych temperatur często obserwuje się niższe pobranie paszy, zaburzenia laktacji i obniżenie mleczności oraz zmienia się skład mleka (5, 15). W wyższych temperaturach otoczenia obniża się również wartość immunologiczna siary, co pociąga za sobą spadek odporności u nowo narodzonych prosiąt i ich gorszy rozwój, który skutkuje niższą masą ciała przy odsadzaniu. Ograniczone pobranie paszy przez lochy karmiące prowadzi do wydłużenia okresu między odsadzeniem a wystąpieniem rui, obniżając skuteczność krycia. Wysoka temperatura i niska wilgotność wpływają niekorzystnie na parowanie z powierzchni skóry oraz błon śluzowych, czego konsekwencją jest nadmierne ich wysychanie i pękanie (31).

Na odczuwanie temperatury i dyskomfort termiczny mają wpływ masa ciała zwierząt oraz ich otłuszczenie. Kiedy występuje stres cieplny, uruchamiane są mechanizmy termoregulacyjne, które prowadzą do zmian behawioralnych i metabolicznych (25). Zwierzęta przede wszystkim zmniejszają pobranie paszy, zwiększa się częstość oddechów oraz pobranie wody, a wraz z nią utrata równowagi elektrolitowej. Może także dojść do uszkodzenia integralności jelit i wzrostu przepuszczalności ściany jelit. Umożliwia to przedostawanie się do krwiobiegu endotoksyn, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Zwierzęta w stresie cieplnym delegują przepływ krwi z rdzenia ciała na jego obszary peryferyjne, co ułatwia rozpraszanie ciepła do otoczenia. Zwiększony przepływ krwi do skóry jest równoważony...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.