Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego u kotów? Stary problem, nowe spojrzenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego u kotów? Stary problem, nowe spojrzenie

Fluorochinolony, które są często stosowane w leczeniu zapaleń pęcherza, w testach in vitro wykazują niską skuteczność wobec najczęściej pojawiającego się patogenu, jakim jest E. coli.

W praktyce jednak mogą okazać się skuteczne, ponieważ w moczu ulegają one znacznemu zagęszczeniu. W tym przypadku zaleca się prowadzenie terapii antybiotykowej przez 4 tygodnie.

U pacjentów z nienawracającymi, lecz powikłanymi urinary tract infection (UTI, koty z cukrzycą) rozsądnym rozwiązaniem może być krótsza terapia (8). Należy jednak monitorować skuteczność leczenia. W niepowikłanych przypadkach zapaleń pęcherza, jeśli stan pacjenta uległ znaczącej poprawie, wystarczy jedynie obserwować ustępowanie klinicznych objawów.

Natomiast w przypadkach nawracających (kolejne zapalenie w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia poprzedniego cystitis) konieczne jest wykonanie posiewu mikrobiologicznego z moczu pobranego przez punkcję pęcherza moczowego. Izolacja tego samego patogenu nie musi świadczyć o braku eliminacji patogenu podczas poprzedniej terapii, dopóki reinfekcja tego samego lub fenotypowo podobnego szczepu nie zostanie udowodniona (8).

W celu określenia skuteczności terapii należy wykonać badanie moczu 7 dni po zakończeniu leczenia, a w przypadkach wątpliwych – dodatkowo po 21 dniach (8). Ważne, aby próbki dostarczyć jak najszybciej do laboratorium – nie później niż do 4 godzin od pobrania. Najlepszą i najbardziej miarodajną metodą pobierania moczu jest punkcja pęcherza moczowego przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG.

U starych kotów w przypadkach przewlekłych zakażeń ze współistniejącą niewydolnością lub innymi chorobami nerek poleca się stosowanie preparatów z żurawiną. Ich działanie polega na zahamowaniu adherencji bakterii z grupy coli do komórek epitelialnych pęcherza, co zapobiega jego kolonizacji. Najlepsze efekty przy zastosowaniu tych produktów obserwowano u samic z nawracającym zapaleniem dolnych dróg moczowych (6). W przypadku wykluczenia wszystkich m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.