Intensywna terapia noworodków i szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Intensywna terapia noworodków i szczeniąt

Drogi oddechowe

Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie dróg oddechowych, usunięcie błon płodowych z pyska zwierzęcia oraz odessanie resztek zanieczyszczających drogi oddechowe. Zawartość powinna zostać odessana zarówno z jamy ustnej, jak i nozdrzy (6, 1). Do odessania zawartości z dróg oddechowych powinno się wykorzystywać gumową gruszkę.

Odessanie zawartości powinno zostać wykonane z wyczuciem – zbyt duże podciśnienie może prowadzić do poważnego uszkodzenia mechanicznego delikatnej śluzówki dróg oddechowych (6), odruchowego skurczu krtani (1, 5, 7) oraz odruchowej bradykardii na skutek pobudzenia nerwu błędnego (unerwienie przywspółczulne jest w pełni rozwinięte u noworodka w przeciwieństwie do unerwienia współczulnego) (1, 2). Nie zaleca się oczyszczania dróg oddechowych noworodka za pomocą ssaka (1, 2).

W celu usunięcia zalegającej wydzieliny dawniej zalecano kołysanie noworodka. Czynność ta polega na mocnym przytrzymaniu zwierzęcia, równoczesnej stabilizacji jego głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa i wykonaniu delikatnego zamachu rękami, z głową szczenięcia skierowaną w dół (8). Czynność ta uważana jest jednak obecnie za kontrowersyjną i niezalecaną, gdyż w trakcie jej wykonywania ze zbyt dużą siłą można spowodować krwotok wewnątrzczaszkowy lub też aspirację treści żołądka do dróg oddechowych (1, 4).

Oddech

Kolejnym krokiem jest wdrożenie tlenoterapii. Tlenoterapię stosujemy zarówno w przypadku noworodków z osłabioną akcją oddechową, jak również u noworodków, u których w ogóle nie udało się wywołać spontanicznej akcji oddechowej (1, 2). W przypadku noworodków z osłabioną akcją oddechową tlen dostarczać można za pomocą maski lub inkubatora. Do wnętrza inkubatora należy dostarczyć mieszaninę zawierająca około 40% tlenu (maksymalnie do 60% – wyższa koncentracja może działać toksycznie!), należy pamiętać przy tym o ustawieniu odpowiedniej wilgotności oraz temperatury.

W przypadku osobników bez akcji oddechowej preferowana jest intuba...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.