Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Tuż po zakończeniu akcji porodowej macica ma masę około 10-15 kg. W ciągu pierwszych 10 dni masa ta zmniejsza się nawet o połowę. W kolejnych dniach obkurczanie macicy ulega znacznemu zwolnieniu. Obkurczanie macicy makroskopowo kończy się, zakładając prawidłowy przebieg tego procesu, około 25 dni po porodzie. Badaniem rektalnym możemy wówczas stwierdzić, że macica jest obejmowalna dłonią, leży w jamie miednicznej bądź na pograniczu jamy miednicznej i brzusznej. Rogi macicy powinny być już w tym okresie symetryczne.

Inwolucja szyjki macicy przebiega wolniej niż pozostałych jej części. Obkurczanie szyjki macicy jest bardzo intensywne w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie. Już po 3-4 dniach od porodu jest ona na tyle obkurczona, że niemożliwe staje się włożenie dłoni do światła macicy. Przyjmuje się, że długość szyjki macicy około 4-5 tygodni po porodzie nie powinna przekraczać 7-8 cm. Jest to jednak bardzo indywidualna i osobnicza cecha. Może ona być znacznie dłuższa u wieloródek niż u pierwiastek. Nie bez znaczenia w przypadku procesu inwolucji macicy jest wiek krowy. Inwolucja macicy przebiega znacznie szybciej u pierwiastek niż u wieloródek. Dodatkowo można zauważyć, że proces przebiega znacznie szybciej wiosną.

Następnie w trakcie poporodowej inwolucji macicy i powrotu macicy do stanu przed zacieleniem dochodzi do wydalania odchodów poporodowych. Odchody poporodowe, czyli tzw. lochia, składają się z resztek wód płodowych, śluzu, krwi, fragmentów błon płodowych, fragmentów złuszczającej się części matczynej łożyska. Lochia w pierwszych 2 tyg. po porodzie są dość obfite, barwy czerwonobrązowej, nazywane często lochia rubra. W dalszym etapie stają się bardziej przejrzyste, słomkowe, koloru żółtawego – lochia flava. Fizjologiczne lochia poporodowe nie są cuchnące. Jest to bardzo ważna cecha, pozwalająca odróżnić fizjologię od patologii. Krwisty charakter wypływu można zauważyć też fizjologicznie nawet około 2 tygodni po porodzie. Wynika to z faktu regen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.