Hemodializa u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hemodializa u psów i kotów

Podstawową zasadą podczas hemodializy jest niedopuszczenie do koagulacji krwi. Wyróżniamy dwa rodzaje hemodializy: przerywaną i ciągłą. Przerywana polega na prowadzeniu przerywanych sesji o określonym czasie trwania (najczęściej 4-5 godzin 2-3 razy w tygodniu). Niezależnie od rodzaju hemodializy należy założyć cewnik w celu zapewnienia dużego i ciągłego przepływu krwi przez obieg pozaustrojowy. Najlepiej używać największego cewnika, jaki można wprowadzić do żyły szyjnej zewnętrznej.

Dla ras małych zaleca się rozmiar 7-8 Fr, dla średnich i dużych – 12-14 Fr. Stosujemy cewniki o podwójnym świetle, które pozwalają równocześnie na przetoczenie krwi i jej ponowne wprowadzenie do organizmu. Światło cewnika, które zasysa krew, nazywa się portem tętniczym, natomiast port, który wpompowuje krew oczyszczoną, portem żylnym. W cewniku czasami występuje kilka otworów, które minimalizują ryzyko zatkania oraz drażnienia ścian naczyń krwionośnych. Cewnik zakładamy do żyły szyjnej zewnętrznej ze względu na jej dostępność, wielkość oraz przepływ krwi. Może być założony na stałe lub tymczasowo.

Założenie cewnika wymaga sedacji lub znieczulenia ogólnego.

Pomiędzy hemodializami należy wypełnić cewnik roztworem substancji przeciwzakrzepowej (niefrakcjonowana heparyna 1000-5000 jednostek/ml), a potem zabezpieczyć go jałowym opatrunkiem. Pacjent powinien również w przerwach pomiędzy zabiegami dostawać leki przeciwzakrzepowe minimalizujące ryzyko wystąpienia zakrzepów. Można stosować aspirynę w dawce 1-2 mg/kg 1 raz dziennie). Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad aseptyki przez cały okres trwania hemodializy.

Zabieg zaczynamy od obliczenia całkowitej objętości krwi, która ma zostać oczyszczona. Jest ona powiązana ze wskaźnikiem redukcji poziomu mocznika URR (Urea Reduction Rate), dzięki czemu można go wykorzystać jako wskaźnikowy parametr intensywności leczenia. Wartość w pierwszym zabiegu powinna wynosić 0,3, w kolejnych 0,5 i 0,9. Oznacza to zabieg 3-godzinny z prze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.