Gruczolakorak trzustki psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gruczolakorak trzustki psów i kotów

Gruczolakorak trzustki – objawy kliniczne

Objawy kliniczne występujące przy gruczolakoraku trzustki psów i kotów są niespecyficzne.

W początkowej fazie choroby stwierdza się:

utratę masy ciała (czasem przy zachowaniu normalnego apetytu), zmniejszenie lub brak apetytu, posmutnienie i osłabienie (1).

Następnie mogą pojawić się:

mdłości, wymioty, bolesność jamy brzusznej, wodobrzusze, żółtaczkaoraz – rzadko – objawy kliniczne cukrzycy, takie jak np. wzmożone pragnienie, wielomocz (2, 9, 13).

W przypadku gruczolakoraka trzustki u psów może rozwinąć się zapalenie podskórnej tkanki tłuszczowej i/lub zapalenie stawów, jako wynik zespołu paranowotworowego związanego ze zwiększonym wydzielaniem lipazy przez zmienioną nowotworowo trzustkę (3, 8).

U kotów w przebiegu gruczolakoraka trzustki obserwuje się charakterystyczne symetryczne wyłysienia w części twarzowej głowy, na brzuchu oraz po wewnętrznej stronie ud. Ten zespół paranowotworowy może pojawiać się również przy nowotworach złośliwych dróg żółciowych oraz przy grasiczaku (thymoma). W miejscach utraty włosa nie obserwuje się świądu, natomiast bezwłosa skóra jest zaczerwieniona i błyszcząca (2, 7, 9, 20, 28). Świąd może się pojawić w wyniku wtórnego nadkażenia drożdżakami, np. Malassezia spp. (16).

W okolicy palców i opuszek mogą pojawiać się strupy lub zanokcica ropna, które powodują bolesność podczas chodzenia. W obrazie histopatologicznym zmienionej skóry widoczne są zanik warstwy rogowaciejącej oraz miniaturyzacja cebulek włosowych (2, 20). Po chirurgicznym usunięciu gruczolakoraka trzustki włosy odrastają w ciągu 3 miesięcy. Mechanizm występowania tego zespołu paranowotworowego u kotów nie został do tej pory wyjaśniony.

Badania laboratoryjne krwi

W badaniu hematologicznym psów z gruczolakorakiem trzustki czasem obserwuje się leukocytozę z neutrofilią oraz umiarkowanego stopnia anemię. Natomiast u kotów parametry hematologiczne w przebiegu tej jednostki chorobowej zwykle pozos...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.