Fobie dźwiękowe u psów – problem znany, lecz bagatelizowany - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – problem znany, lecz bagatelizowany

Do rozwoju fobii predysponuje niesprawna kora przedczołowa, uszkodzona np. na skutek chronicznego stresu, który często towarzyszy lękowym zwierzętom. Związane z tym trudności w przetwarzaniu informacji w mózgu utrudniają opanowywanie błyskawicznej reakcji strachu, która jest generowana przez ciało migdałowate w odpowiedzi na zagrażające bodźce. Nie ma natomiast twardych dowodów na to, że dotknięte fobią dźwiękową zwierzęta mają zaburzenia słuchu, np. ponadprzeciętnie wyostrzony słuch. Utrata równowagi pomiędzy procesami hamowania i wzmacniania w drogach słuchowych prowadząca do ich „przestrojenia” powoduje nadwrażliwość słuchową, która wiąże się z uczuciem dyskomfortu, a nawet bólu w uszach, wywoływanym przez ogólnie tolerowane dźwięki. U psów z podejrzeniem nadwrażliwości na dźwięki można podjąć próbę zastosowania selegiliny w dawce 0,5-1 mg/kg m.c. raz dziennie. Lek ten zwiększa tolerancję na ból, redukując lęk związany z oczekiwaniem na powodujące dyskomfort bodźce dźwiękowe.

Psy cierpiące na fobię dźwiękową nierzadko wykazują też inne zaburzenia lękowe. Dużą reaktywność na dźwięki i podatność na rozwój bardzo silnego strachu przed burzą i fajerwerkami obserwuję często u swoich pacjentów z lękiem separacyjnym.

Niemniej zdarza się też, że np. na skutek szczególnie traumatycznego doświadczenia fobia dźwiękowa pojawia się u psów, które na co dzień dobrze sobie radzą w różnych sytuacjach i środowiskach. Niespodziewany wybuch petardy tuż przy psie może spowodować u niego trwały zapis w pamięci i zmiany w zachowaniu (ryc. 1a i b).

Badania (3, 4) wykazały różnice behawioralne pomiędzy psami, u których strach przed dźwiękami jest związany z traumatycznymi doświadczeniami, a psami, które nie miały takich doświadczeń. Psy po traumie częściej drżą, rozglądają się, biegają dookoła oraz niszczą przedmioty. Rzadziej natomiast szczekają.

W wyjątkowych sytuacjach możemy próbować zapobiec takim skutkom, podając alprazolam. Lek ten, podany w dawce 0,05-0,25 mg/kg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.