Gabapentyna i pregabalina w leczeniu padaczki i bólu przewlekłego u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gabapentyna i pregabalina w leczeniu padaczki i bólu przewlekłego u zwierząt

Gabapentyna i pregabalina to leki, które mogą być wykorzystane u zwierząt w leczeniu padaczki jako leki uzupełniające terapię, np. fenobarbitalem i/lub bromkami, w sytuacji gdy dotychczasowe leczenie okazało się nieskuteczne (obecnie fenobarbital dostępny jest w produktach leczniczych weterynaryjnych w postaci tabletek 12,5 mg lub 50 mg). Ponadto można je stosować w leczeniu bólu przewlekłego, zwłaszcza neuropatycznego, jak również w leczeniu bólu w chorobie nowotworowej. W ostatnich latach pojawiło się więcej informacji na temat zastosowania tych leków u zwierząt, dotyczących ich skuteczności działania, właściwości farmakokinetycznych, dawkowania czy działań niepożądanych. Jednak wiedza na ten temat nie jest jeszcze kompletna, więc przy opisie leków podane są również informacje dotyczące ich działania u człowieka.

Gabapentyna

Wskazania

Gabapentynę wykorzystuje się jako lek wspomagający w leczeniu padaczki, zwłaszcza padaczki lekoopornej. Może być stosowana jako lek dodatkowy w terapii np. fenobarbitalem i/lub bromkami (6, 8).

Przeprowadzono badania kliniczne (bez grupy kontrolnej) u 11 psów, u których nieskuteczna stała się terapia fenobarbitalem i bromkiem potasu. Gabapentynę dodano do terapii w początkowej dawce 10 mg/kg co 8 godz. przez 3 miesiące. Za skuteczne działanie uznano zmniejszenie częstości napadów padaczkowych o co najmniej 50% – taki efekt wystąpił u 6 psów. Jedynie u 5 psów stwierdzono działania niepożądane – ataksję i uspokojenie – o niewielkim nasileniu (7).

W innych badaniach przeprowadzonych u 17 psów leczonych fenobarbitalem i/lub bromkiem potasu gabapentynę jako lek dodatkowy podawano w dawce 35-50 mg/kg/dobę, podzielonej na 2-3 podania, przez 4 miesiące. U 3 psów stwierdzono całkowite zapobieganie objawom padaczki, u innych wydłużył się okres pomiędzy napadami padaczkowymi. Z działań niepożądanych pojawiało się uspokojenie (ustępujące samoczynnie w ciągu kilku dni) i ataksja tylnych kończyn (ustępująca po obniżeniu dawki ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.