Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. II – gentamycyna, spektynomycyna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. II – gentamycyna, spektynomycyna

Właściwości farmakokinetyczne

Gentamycyna wykazuje właściwości farmakokinetyczne charakterystyczne dla aminoglikozydów [opisane w części I artykułu, (8)]. Biodostępność gentamycyny po podaniu domięśniowym lub podskórnym u psów wynosi ponad 90% (ok. 95%), u kotów: 68%. U psów i kotów maksymalne stężenie leku we krwi (Cmax) po podaniu domięśniowym pojawia się po 0,5-1 godz. Po podaniu podskórnym Cmax pojawia się nieco później i cechuje je większa zmienność.

Objętość dystrybucji gentamycyny jest niska, u dorosłych psów i kotów wynosi 0,15-0,3 l/kg. Okres półtrwania w fazie eliminacji gentamycyny wynosi u psów i kotów 0,5-1,5 godz. U zwierząt młodych gentamycyna jest wolniej eliminowana. U pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek okres półtrwania ulega wydłużeniu, konieczna jest wtedy korekta dawkowania, aby zwiększyć bezpieczeństwo stosowania (1, 4, 9).

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Przeciwwskazania wymienione w ulotce/charakterystyce dostępnego w Polsce plw zawierającego gentamycynę do podania ogólnego (Gentamycyna Biowet Puławy) to: nadwrażliwość na aminoglikozydy, ciąża, niewydolność nerek, odwodnienie zwierzęcia (4).

Wg innych źródeł, w związku z tym, że aminoglikozydy często pozostają jedyną opcją terapeutyczną w przypadku poważnych infekcji wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje, przeciwwskazania inne niż nadwrażliwość na lek traktowane są jako względne, czyli lekarz weterynarii musi ocenić bilans korzyści/ryzyka (1).

Gentamycyna wykazuje działania niepożądane charakterystyczne dla aminoglikozydów [opisane w (8)]: nefro- i ototoksyczność, hamowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego (1, 4).

Nefrotoksyczność jest zwykle odwracalna po odstawieniu gentamycyny. Jednak wystąpienie ostrej niewydolności nerek daje złe rokowania. W porównaniu z innymi aminoglikozydami stosowanymi systemowo (z wyjątkiem neomycyny) gentamycyna jest uważana za bardziej nefrotoksyczną (1).

Szczególną ostrożność trzeba zachować u pacjentów z zaburzeniam...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.