Enukleacja − rutynowy zabieg czy ostateczność? Co wiemy o usunięciu gałki ocznej u zwierząt domowych i kiedy je wykonujemy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Enukleacja − rutynowy zabieg czy ostateczność? Co wiemy o usunięciu gałki ocznej u zwierząt domowych i kiedy je wykonujemy?

Powikłania

Najczęstszym problemem, który lekarze weterynarii napotykają przy zabiegu enukleacji, jest trudność w dokładnym odróżnieniu wszystkich tkanek. Najczęściej zdarza się pominięcie usunięcia spojówki i trzeciej powieki, ich funkcja wydzielnicza nie ustaje po zabiegu, przez co dochodzi do tworzenia się torbieli. Drugie najczęstsze powikłanie, wspominane wcześniej, jest skutkiem wywierania nadmiernego nacisku na gałkę oczną przed przecięciem nerwu wzrokowego. W efekcie może dojść do przemieszczenia się trakcji skrzyżowania wzrokowego, co często skutkuje trwałą ślepotą drugiego oka. Duże ryzyko tego powikłania występuje u psów brachycefalicznych oraz kotów. U kotów każda enukleacja powinna być przemyślana, musi być decyzją ostateczną, u tego gatunku istnieje duże ryzyko jatrogennego uszkodzenia skrzyżowania wzrokowego i ślepoty kontralateralnej. Koci nerw wzrokowy jest stosunkowo krótki oraz kształtem przypomina literkę „S” i oznacza to, że nawet minimalne uszkodzenie nerwu może spowodować uszkodzenie w skrzyżowaniu wzrokowym.

Z „życia wzięte”

W mojej praktyce klinicznej spotykam się z wieloma powikłaniami pozabiegowymi. Pierwszy przypadek, o którym chciałabym wspomnieć, to 6-miesięczny kot abisiński (ryc. 6 i 7), skierowany do mnie na konsultację z powodu łzawienia z oka lewego. Po badaniu stwierdziłam zaszyte brzegi powiekowe bez usuniętych brzegów powiek, z widoczną linią rzęs na powiece górnej. Wypływ surowiczo-ropny w przyśrodkowym kącie oka, liczne strupy dookoła powiek. Właściciele zgłaszają dyskomfort, przewlekły wypływ z oka, ocieranie tej okolicy, objawy towarzyszące – kichanie, parskanie. W wypisie z wcześniejszym wizyt w innej placówce początkowo stwierdzono wrzód rogówki, a następnie wykonano zabieg enukleacji. Kot został przeze mnie umówiony na reoperację w celu wykonania prawidłowego zabezpieczenia rany. Po otwarciu oczodołu widoczne: gruczoł trzeciej powieki, spojówka oraz atroficzna gałka oczna (pthisis bulbi). Dodatkowo wymaz ze ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.