Ektopia moczowodów – rzadka przyczyna nietrzymania moczu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ektopia moczowodów – rzadka przyczyna nietrzymania moczu

Przypadek 1.

Gatunek: pies.
Rasa: buldog francuski.
Wiek: 6 miesięcy.
Płeć: samica.
Imię: Chica.

Właścicieli zaniepokoiło mimowolne oddawanie moczu zarówno w dzień, jak i podczas snu. Suczka na spacerach oddawała mocz prawidłowo, ciągłym strumieniem. Opiekunowie początkowo wiązali to ze stresem wynikającym ze zmianą miejsca pobytu. Dotychczasowe leczenie (antybiotykoterapia, NLPZ, leki rozkurczowe) w kierunku zapalenia pęcherza nie dawało żadnej poprawy, z tego powodu suka została odesłana do lecznicy na konsultację.

W badaniu klinicznym suka wykazywała dobrą kondycję, podczas badania była ożywiona, prawidłowo reagowała na bodźce. Błony śluzowe były różowe, czas wypełniania kapilar < 2 s, a węzły chłonne obwodowe nie były powiększone. Srom był prawidłowo wykształcony. Wstępnie zalecono właścicielom przyniesienie próbki moczu do oceny biochemicznej i oceny osadu. W wynikach jedynym odchyleniem była zwiększona liczba leukocytów w osadzie moczu. Pozostałe wyniki nie odbiegały od normy fizjologicznej. Pobrano krew na badanie morfologiczne oraz parametry nerkowe krwi (mocznik, kreatynina, potas).

WWP_7_8_17_EKTOPIA_MOCZOWODOW_TAB_1
Tab. 1. Wyniki badań

Morfologia krwi była prawidłowa. Zgodnie z dalszym schematem diagnostycznym wykonano badanie ultrasonograficzne układu moczopłciowego. W badaniu stwierdzono: prawidłową budowę pęcherza moczowego (ściana pęcherza moczowego hiperechogenna z aechogenną zawartością).

Kolejnym etapem diagnostycznym było badanie radiologiczne z kontrastem. Wykazało ono ektopię moczowodu.

Zdecydowano o wykonaniu tomografii komputerowej w celu dokładnego ustalenia ujścia ektopowego moczowodu. Projekcja 3D umożliwiła ustalenie dokładnej topografii ektopowego moczowodu ze wskazaniem do konsultacji chirurgicznej. Stwierdzono ektopię moczowodów u 6-miesięcznej suki rasy buldog francuski. Ujścia obu moczowodów znajdują się na przejściu szyjki pęcherza moczowego do cewki moczowej. Środek kontrastowy pojawia się w cewce moczowej oraz pochwie.

Przypadek 2.

Gatunek: pies.
Rasa: mieszaniec.
Wiek: 5 miesięcy.
Płeć: samica.
Imię: Coco.

Główną przyczyną wizyty właścicieli w lecznicy było mimowolne oddawanie moczu przez zwierzę – niezależnie od pory dnia i nocy. Właścicielce zalecono dostarczenie próbki moczu psa, która nie odbiegała od normy fizjologicznej. Wykonano badania morfologii oraz biochemii krwi (kreatynina, mocznik, potas).

W badaniu klinicznym suka wykazywała bardzo dobrą kondycję, podczas badania prawidłowo reagowała na bodźce zewnętrzne. Błony śluzowe były różowe, czas wypełniania kapilar – prawidłowy. Węzły chłonne obwodowe nie były powiększone. Srom był prawidłowo wykształcony. Zalecono właścicielom przyniesienie próbki moczu do oceny biochemicznej i oceny osadu. Wyniki nie odbiegały od normy fizjologicznej.

WWP_7_8_17_EKTOPIA_MOCZOWODOW_TAB_2
Tab. 2. Wyniki badań

Badanie radiologiczne z kontrastem wykazało ektopię moczowodu.

Ze względu na niejednoznaczny radiogram zlecone zostało badanie CT. Tomografia komputerowa została wykonana w Pracowni Tomografii Komputerowej przy Katedrze i Klinice Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wykonano badanie tomograficzne jamy brzusznej z użyciem dożylnego środka kontrastowego. Suka do badania została znieczulona w sposób standardowy. Wykonano skan przeglądowy bez podania środka cieniującego, następnie podano środek kontrastowy (i.v.). Przeprowadzono drugie badanie CT, Wykonano projekcję 3D.

5-miesięczna suka z ektopią moczowodu prawego. Widoczne jest nieprawidłowe ujście moczowodu prawego w okolicy przejścia szyjki pęcherza w cewkę moczową oraz obecność środka kontrastowego w cewce moczowej i pochwie.

Większość przypadków zaburzeń oddawania moczu jest spowodowana infekcjami pęcherza moczowego i lub dróg wyprowadzających mocz. Zdarzają się jednak wady genetyczne, które wymagają szerszej diagnostyki, a nawet postępowania chirurgicznego, jak to miało miejsce w powyższych przypadkach.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.