Dziedziczna arytmia komorowa owczarków niemieckich – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dziedziczna arytmia komorowa owczarków niemieckich – opis przypadku

Diagnostyka

W diagnostyce dziedzicznej arytmii komorowej owczarków niemieckich największe znaczenie ma badanie elektrokardiograficzne. W podstawowym badaniu klinicznym zwykle nie stwierdza się odstępstw od normy, chociaż u niektórych chorych zwierząt podczas osłuchiwania serca można stwierdzić niemiarowość spowodowaną obecnością dodatkowych pobudzeń komorowych, W badaniu echokardiograficznym dotkniętych schorzeniem zwierząt zazwyczaj brak jest zmian strukturalnych i hemodynamicznych mięśnia sercowego (12, 16).

Ze względu na fakt, że arytmie komorowe są najpoważniejsze głównie w okresie snu lub odpoczynku, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, analiza zapisu spoczynkowego badania EKG uzyskanego podczas badania w gabinecie lekarskim jest obarczona pewnym ryzykiem – może się zdarzyć, że podczas badania nie zarejestrujemy żadnych zmian chorobowych lub przeoczymy te najgroźniejsze w postaci częstoskurczu komorowego. Z tego względu główną metodą diagnostyczną pozwalającą na postawienie rozpoznania jest badanie EKG metodą Holtera, które umożliwia ocenę rytmu serca w czasie dwudziestoczterogodzinnego zapisu.

W zapisie EKG chorych psów (zarówno w gabinetowym EKG, jak i w zapisie holterowskim) możemy rozpoznać pełne spektrum komorowych zaburzeń rytmu serca. Wśród rejestrowanych arytmii stwierdza się dodatkowe pobudzenia komorowe, często o charakterze pobudzeń przedwczesnych. Ponadto pobudzenia komorowe mogą być zgrupowane w pary i trójki.

Najpoważniejszą rozpoznawaną formą arytmii komorowej u dotkniętych schorzeniem owczarków niemieckich są częstoskurcze komorowe, które mogą ulegać progresji do migotania komór, będącego najczęstszą przyczyną nagłej śmierci sercowej u chorych psów (16). Opisywane VT są w 85% przypadków klasyfikowane jako:

szybkie (częstotliwość rytmu serca > 300/min),nieutrwalone (trwające krócej niż 30 s),polimorficzne.

Ten typ VT jest najczęstszą przyczyną zgonów (12) i jest określany jako zależny od bradykardii – jest wyzwalany głównie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.