Działanie aplikacji miejscowej preparatu nawilżającego z pantenolem i alantoiną na stan skóry psów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Działanie aplikacji miejscowej preparatu nawilżającego z pantenolem i alantoiną na stan skóry psów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Cel badania

Celem badania była ocena działania miejscowej aplikacji preparatu nawilżającego z pantenolem i alantoiną na stan skóry psów z atopowym zapaleniem skóry.

Materiał i metody

Do badania wybrano 20 psów z rozpoznanym atopowym zapaleniem skóry. Dziesięć psów stanowiło grupę badaną, kolejne dziesięć – grupę kontrolną. Do grupy badanej zakwalifikowano 3 buldogi francuskie, 3 west highland white terriery, 3 yorkshireterriery oraz 1 jack russel terriera. Psy były w wieku od 1 do 6 lat, o masie ciała od 2 do 3 kg. W grupie tej były 4 samice i 6 samców. Natomiast do grupy kontrolnej zakwalifikowano 2 buldogi francuskie, 1 buldoga angielskiego, 2 beagle, 2 west highland white terriery, 1 yorkshire terriera oraz 2 jack russel terriery. Psy były w wieku od 2 do 6 lat, o masie ciała od 2,5 do 13 kg. Do tej grupy zaliczono sześć samic i cztery samce. Tab. 1 przedstawia charakterystykę psów z grupy badanej, natomiast tab. 2 – psów z grupy kontrolnej.

Tab. 1. Charakterystyka psów z grupy badanej

Tab. 2. Charakterystyka psów z grupy kontrolnej

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry u wszystkich psów zostało postawione na podstawie wywiadu, charakterystycznych objawów klinicznych oraz spełnienia klinicznych kryteriów diagnostycznych AZS zaproponowanych przez Favrota (2010). Alergiczne testy śródskórne dały wyniki dodatnie w kierunku roztoczy kurzu domowego (Dermatophagoides farinae i Dermatophagoides pteronyssinus) u wszystkich psów. Wyniki dodatnie w kierunku roztoczy spiżarnianych (Lepidoglycus destructor i Tyrophagus putrescentiae) stwierdzono u 15 psów (7 z grupy badanej i 8 z grupy kontrolnej). Dodatkowo 5 psów z grupy badanej i 2 psy z grupy kontrolnej wykazały wyniki dodatnie w kierunku mieszaniny pyłków drzew (olsza, brzoza, leszczyna, buk i wiąz).

Nadwrażliwość na mieszaninę pyłków traw (tomka, cynodon palczasty, kupkówka, kłosówka, tymotka) wykazano u 1 psa z grupy badanej i 1 psa z grupy kontrolnej. Badanie zostało przeprowadzone w miesi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.