Dysplazja stawu biodrowego – ocena ryzyka i podejmowanie decyzji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dysplazja stawu biodrowego – ocena ryzyka i podejmowanie decyzji

Alternatywne techniki radiograficzne

Opracowano już alternatywne techniki wykonywania radiogramów w stosunku do projekcji brzuszno-grzbietowej z przeprostem stawów. Głównym ich założeniem jest uzyskanie dokładniejszych pomiarów niestabilności stawu biodrowego, ponieważ ten właśnie objaw jest najważniejszą dziedziczoną cechą dysplazji. Najbardziej czułą z nich jest metoda PennHip® polegająca na obliczaniu wskaźnika odciągania (DI). W metodzie tej wykorzystuje się przyrząd rozpychający odcinki bliższe kości udowych, co pozwala na pomiar rozluźnienia w stawach biodrowych uwidocznionych na zdjęciu rentgenowskim. Pomiary te mają wysoką wartość diagnostyczną, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnień. Dodatkowo u różnych ras psów stwierdzono różną skłonność do zapadania na dysplazję przy jednakowym współczynniku DI. W tym kontekście metoda PennHip® pozwala skuteczniej oceniać dopuszczalność zwierząt do hodowli. Ponadto można ją stosować do oceny stawów biodrowych już u czteromiesięcznych psów, co pozwala na zastosowanie nowoczesnych technik chirurgicznych, takich jak zespolenie spojenia łonowego (Juvenile Pubic Symphysiodesis – JPS) u szczeniąt, u których w badaniu stwierdzono dysplazję.

Metoda PennHip® podlega ochronie patentowej, wymaga przeszkolenia oraz zakupu przyrządu rozpychającego kości udowe, co zmniejsza jej dostępność. Powyższe niedogodności są jednak rekompensowane przez jakość i wiarygodność uzyskiwanych wyników. Opracowano również inne metody oceny biernej niestabilności stawów biodrowych w rozciągnięciu. Pierwsza z nich polega na ocenie zakresu podwichnięcia grzbietowo-bocznego stawu (DLSS), co wymaga ułożenia zwierzęcia na gumowym wałku w pozycji mostkowej z przywiedzionymi stawami kolanowymi (5). U zwierzęcia cierpiącego na dysplazję stawy biodrowe ulegną podwichnięciu pod ciężarem ciała. Na zdjęciu rentgenowskim wykonanym w tej pozycji możliwa jest ocena stopnia pokrycia głowy kości udowej przez panewkę. Metoda DLSS nie jest ta...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.